Nyheter
Det finns tillräckligt med koppar

Långa nettopositioner av koppar på London Metals Exchange (LME) ligger på den högsta nivån på sex månader, delvis tack vare låga kinesiska kopparlagerdata. Flera industrikällor säger att denna signal som ofta ses som positiv inte alltid speglar verkligheten.
Kina är världens främsta kopparkonsument, och det sammanlagda lagret på Shanghai Futures Exchange och kinesiska lager var 110 314 ton den 11 augusti. Det är en minskning med 53 procent jämfört med föregående år och motsvarande knappt tre dagars konsumtion.
Medan terminspriserna på koppar i London och Shanghai har sjunkit till den lägsta nivån på flera veckor, har vissa investerare byggt upp långa positioner, baserat på LME-data. Orsaken till att de gör detta är att de förväntar sig att priserna kommer att vända högre under de kommande månaderna eftersom Kinas lager är så låga. Dessa köpare satsar också på att det kinesiska kommunistpartiet kommer att rulla ut mer aggressiva ekonomiska stimulansåtgärder.
Den totala långa nettopositionen i LME-koppar steg till 9 488 kontrakt den 11 augusti, den högsta sedan den 10 februari 2023, visade data i rapporten Commitments of Traders.
Handlare och producenter säger att det finns tillräckligt med lättillgänglig koppar, och med efterfrågan skadad av en avmattande ekonomi, kanske efterfrågan inte blir stort som tidigare. De säger också att indikatorn vara särskilt missvisande eftersom alltmer koppar handlas utanför terminsbörserna och direkt mellan motparter.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
Nyheter
Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.
I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.
Nyheter
Guld når sin högsta nivå någonsin, nu även justerat för inflation

Guld har slagit prisrekord efter prisrekord det senaste året och nu har ädelmetallen tagit det hela till en ny nivå. När man mäter priser över längre tid kan det vara relevant att justera för inflation. Inflation kan mätas på många olika sätt, men vad guldet nu har gjort är att passera alla sätt och nå sin högsta nivå någonsin oavsett vad.
Det har varit en pristopp från år 1980 som har varit högre när man justerat för inflation, men även den har alltså nu fått se sig överträffad.
-
Nyheter3 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys3 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September