Följ oss

Nyheter

Därför skall du inte sälja guld

Publicerat

den

Massor av guldmynt

Behåll guldet – det är en enkel strategi på en osäker marknad som kan ändra riktning varje dag av olika riskfaktorer, men Longview Economics vd Chris Watling föreslår ett annat skäl till att du inte skall sälja guld. Han anser att Federal Reserve:s repo-program kan hjälpa till att stödja guldpriserna. Centralbanken använder programmet för att justera utbudet av reservsaldo för att hålla sitt räntemål i schack.

1 kilo guld, tacka från Royal Mind

”FED lägger in mycket likviditet, mycket dollarpengar i systemet, och det stöder guldpriset” sade Waitling i en CNBC-rapport.

”Det som verkligen bestämmer guldpriset är vanligtvis reala räntor, Fed Funds-ränteförväntningar och liknande saker, och jag tror att vi kan prisa ut en del av Fed Funds-kurvan, jag tror vi kommer att få stigande TIPS (Treasury Inflation Protected Securities) -yields detta år, så allt detta är en bra orsak att sälja det” sa Watling.

I grunden skulle fler dollar översättas till ett högre guldpris.

”Guld är en försäkring mot försämring av värdet och det vi såg 2011 var en kapitalförsämring, att trycka upp för många dollar ledde till att den reala kursen går ner, ner, ner, vilket sedan driver upp priset på guld” sade Goldman Sachs globala chef för råvaruanalys Jeff Currie.

Nyheter

Gurkodling får 3 MW el-effekt i södra Sverige

Publicerat

den

Gurka odlas

Agtira, den svenska tomatodlaren som nyligen via förvärv blivit störst på gurkodling i Sverige, har via dotterbolaget Pepino tecknat avtal med Öresundskraft om tillgång till 3 MW el-effekt i Påarp utanför Helsingborg. Enligt avtalet blir effekten tillgänglig om 9–12 månader. Då kan företaget inleda odling med högteknologisk belysning, vilket möjliggör åretruntodling av gurka.

Tillgången till effekten gör det möjligt att konvertera delar av befintliga växthus till åretruntodling på cirka 15 000 m². Detta motsvarar en tillkommande årsomsättning om cirka 40 miljoner kronor per år utöver Pepinos historiska årsomsättning.

Ingen ytterligare effekt tillgänglig innan 2029

Samtidigt innebär situationen på elmarknaden att ingen ytterligare utbyggnad i regionen bedöms möjlig före 2029, då ny effekt kan tillföras.

– Tillgången till 3 MW effekt i Påarp är en avgörande pusselbit i vår strategi för åretruntproduktion. Med detta stärker vi vår konkurrenskraft, ökar vår marknadsandel och bidrar till att minska importberoendet. Det är ett viktigt steg i att bygga framtidens hållbara livsmedelsproduktion, säger Fredrik Forssberg, VD för Agtira.

– För oss i den operativa verksamheten är den säkrade effekten en förutsättning för att vi ska kunna driva åretruntodling på ett hållbart och effektivt sätt. Att vi nu kan konvertera befintliga växthus gör att vi kan leverera stora volymer gurka av hög kvalitet, året runt, till våra kunder. Det gör Agtira till en ännu starkare partner i livsmedelskedjan, säger Joakim Linneros, COO på Agtira.

Fortsätt läsa

Nyheter

Eurobattery Minerals satsar på kritiska metaller för Europas självförsörjning

Publicerat

den

Eurobattery Minerals, noterat i Sverige (NGM) och Tyskland, accelererar sina satsningar på kritiska metaller med fokus på att minska Europas beroende av import från länder utanför unionen. Bolaget har projekt i både Spanien och Sverige med inriktning på nickel, koppar, kobolt – och nu även tungsten.

Nyligen tog bolaget majoritetsägande i det spanska projektet Tungsten San Juan SL, där produktionen väntas starta under andra halvan av 2026. Projektet har redan nödvändiga tillstånd på plats och utvecklingsarbetet med infrastruktur och pilotanläggning är i gång. Enligt vd Roberto García Martínez kan detta bli ett ”game changer”-projekt, då wolfram är en av EU:s utpekade kritiska råvaror, särskilt viktig för försvars-, flyg- och teknikindustrin. Eurobattery har dessutom säkrat en avsiktsförklaring om leveransavtal med österrikiska Wolfram Sandvik, en av Europas största aktörer inom wolframförädling.

Parallellt driver bolaget sitt Hautalampi-projekt i Finland, med inriktning på nickel, koppar och kobolt. Här finns redan samarbetsavtal med större industripartners, och miljötillståndsprocessen fortskrider.

För att finansiera satsningarna genomför Eurobattery en nyemission på cirka 78 miljoner kronor. Medlen ska framför allt gå till San Juan-projektet, inklusive pilotanläggning, utbyggnad och borrkampanjer, men även till en genomförbarhetsstudie i Finland samt rörelsekapital.

Målet är att starta produktion i Spanien 2026 och bli kassaflödespositiva innan årets slut, säger García Martínez i en intervju med Mangold Insight. På fem års sikt ser han Eurobattery som en av de aktörer som bidrar till Europas självförsörjning på kritiska metaller – ”metaller från Europa, till Europa”.

Intervju med Eurobattery Minerals vd Roberto García Martínez.
Fortsätt läsa

Nyheter

Ett samtal om guld, silver, uran, koppar och olja

Publicerat

den

Handelsbankens råvaruexpert Christian Kopfer gästar EFN för att ge sin syn på råvarorna guld, silver, uran, koppar och olja.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära