Följ oss

Nyheter

Chefer och storägare säljer sina aktier i Northland Resources

Publicerat

den

Northland Resources produktion

Northland ResourcesEn av cheferna i Northland Resources, IT-chefen Patrick Harlin, tvingades som en följd av den kraftiga nedgången att sälja de aktier han hade belånat. Den 30 januari sålde hans bank av 15.900 aktier till en genomsnittskurs på 1,32 NOK. Efter denna försäljning hade Harlin kvar 300 aktier och 100.000 teckningsoptioner. Uppenbart är att det inom bolaget har funnits en tro på bolaget, även om det saknats kunskaper om att bedöma framtiden i tillräcklig omfattning.

Northlands enskilt största ägare, det kanadensiska fondbolaget Deans Knight Capital Management, lät under tisdagen den 29 januari publicera ett pressmeddelande som sade att deras aktieinnehav nu understeg fem (5) procent. Fondens innehav uppgick vid årsskiftet till knappa sju procent av kapitalet i Northland Resources.

Jakten på pengar fortsätter

Flera av aktieägarna i Northland Resources är både bekymrade och upprörda över företagets höga skuldsättning, men också över de räntor som betalas på obligationslånen.

Teckningstiden för Northland Resources nyemission är förlängd till måndagen den 4 februari, något som inte ger en bra signal, speciellt som det är en riktad emission via en book building-process och inte en företrädesemission. En stor poäng med en riktad emission via book building är annars att den går snabbt och inte ställer till krångel.

En nyemission kommer kortsiktigt att rädda Northland, men det behövs mer för att få ordning på bolagets finanser. Flera av de personer vi varit i kontakt med kräver att Northland Resources förhandlar med innehavarna av obligationerna som i vissa fall får så pass mycket som tolv procent i ränta.

Northland Resources produktionAtt obligationsinnehavarna inte är så pass sugna på att omvandla sina lån till aktier är ganska självklart. Obligationerna ger ränta, en direktavkastning till skillnad från aktierna. De sistnämnda kan emellertid ge innehavarna en möjlighet till en kursuppgång, men risken är betydligt högre än för obligationerna. Om, och detta är endast ett om, vi har inga uppgifter som tyder på detta, Northland går i konkurs så kommer obligationsinnehavarna att ha en starkare ställning än aktieägarna. I händelse av konkurs betalar konkursboet först av skulderna, sedan får aktieägarna dela på det som eventuellt blir över.

Problemet är emellertid vad som händer då obligationerna, i detta fall både den mycket höga räntan och den totala skuldsättningen, hotar företagets överlevnad. Obligationsinnehavarna vill inte utan att bli kompenserade för detta, ge upp sin bättre sits, men har företaget råd med detta?

I Northlands fall så säger flera fonder, till exempel norska Holberg Fondene, att det finns ägare som är beredda att skjuta till kapital, men inte så länge de nya medlen kommer att gå till att gynna obligationsinnehavarna. Holberg Fondene har meddelat att de kommer att avstå från att skjuta till nya pengar – om inte skulderna minskar.

Anders Antonsson, Northlands ansvarige för investeringsfrågor, har hävdat att utsikterna är positiva och att ledningen tror att Northland Resources kommer att få in kapitalet, men att investerarna vill ha mer tid för att göra sin hemläxa, framförallt att göra nya analyser baserat på de nu kommunicerade uppgifterna.

Vi är emellertid av den uppfattningen att om det skall komma in pengar till Northland så kommer det att krävas betydande förändringar i bolagets ledning och kapitalstruktur. Vi bedömer att det kommer vara minst en ledande befattningshavare som kommer att tvingas damma av sin meritförteckning och att ägarbilden kommer att ha förändrats dramatiskt innan dammet har lagt sig. Vi tror också att kraven på hur Northland sköter sin framtida informationshantering kommer att öka från aktieägarna i syfte att förhindra att en situation som denna skall upprepas.

Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Nyheter

Miljöpartiet i England slutar vara motståndare till kärnkraft

Publicerat

den

Miljöpartiet i England och Wales slutar vara motståndare till kärnkraft, detta efter en omröstning bland medlemmar. Det är en kraftig omsvängning för partiet. Man är inte entusiastiska anhängare av kärnkraft nu, men man har prioriterat upp hur viktigt man tycker det är att begränsa koldioxidutsläpp. Partiet anser att befintlig kärnkraft är rimlig i den relationen och man är villig att titta på ny kärnkraft från fall till fall, och framför allt är det nu fritt fram för partiets parlamentsmedlemmar att ha åsikter och ta beslut i frågan.

Storbritannien har över åren minskat sin elproduktion kraftigt, utvecklingen är mer lik ett Ukraina i krig än något annat land.

Elpriserna i Storbritannien är nu höga, både ur ett historiskt perspektiv och jämfört med andra länder. Delvis hanterar landet situationen genom att importera mer elektricitet. Men i det stora hela så går det inte att bygga elintensiva industrier och datacenter i stor skala i landet, sådant måste man till stor del överlåta till andra länder i världen.

Fortsätt läsa

Nyheter

Kanada vill få fart på oljesanden igen

Publicerat

den

Produktion av olja från oljesand i Kanada

Kanadas premiärminister Mark Carney och Albertas premiärminister Danielle Smith vill skapa förutsättningar för en ny period av tillväxt i landets oljesandsindustri. Ett centralt steg är den planerade Pacific Link-pipelinen, som ska kunna transportera omkring en miljon fat olja per dag från Alberta till en exportterminal på Kanadas västkust.

Carney deklarerade i veckan att projektet ligger i Kanadas nationella intresse. Det innebär att det får en snabbare och mer samordnad prövning genom den federala myndighet som hanterar stora infrastrukturprojekt.

Målet är att ge oljesandsproducenterna bättre tillgång till exportmarknader, inte minst i Asien. Samtidigt har flera energipolitiska förändringar som infördes under den tidigare regeringen tagits bort, vilket regeringen menar förbättrar förutsättningarna för investeringar.

Kanada vill dock undvika att upprepa problemen från den stora oljesandsboomen under 2000-talet och början av 2010-talet. Då ledde kraftigt ökade investeringar till bland annat stigande kostnader, arbetskraftsbrist och bostadsbrist i Fort McMurray.

Den här gången vill regeringarna i stället åstadkomma hållbar tillväxt genom effektivare produktion, ny teknik och bättre planering av infrastrukturen. Bland annat används autonoma lastbilar redan inom oljesand, vilket kan öka produktionen utan samma behov av inflyttad arbetskraft.

För Kanada handlar satsningen inte bara om att bygga en pipeline. Ambitionen är att skapa förutsättningar för ökade investeringar i oljesanden och samtidigt bygga ut vägar, annan infrastruktur och arbetskraftskapacitet i en takt som industrin och samhällena klarar av.

Fortsätt läsa

Nyheter

År 2035 kan datacenter i USA förbruka mer naturgas än Japan och Tyskland tillsammans

Publicerat

den

Inne i ett datacenter hos Meta

Utbyggnaden inom AI kan göra att datacenter i USA år 2035 förbrukar mer naturgas än Tyskland och Japan tillsammans. Två stora länder som till stor del driver sina samhällen på naturgas.

Under det kommande decenniet förväntas datacenter stå för den största efterfrågetillväxten av naturgas i USA, endast slaget av efterfrågan från utlandet i form av LNG-export. Efterfrågan från datacenter i USA förväntas enligt en rapport från BloombergNEF kunna komma upp i 18 miljarder kubikfot per dag till 2035, vilket är dubbelt så mycket som den tidigare prognosen som gavs så sent som för nio månader sedan.

Den nya prognosen utgår från att inte alla planerade AI-datacenter kommer att byggas. Det är alltså inte en prognos som lite slappt multiplicerat alla offentliggjorda planer med användning av naturgas.

De senaste månaderna har datacenter som producerar sin egen elektricitet kommit i fokus. Meta, Microsoft, Google och Amazon har alla tillkännagivit nya naturgaskraftverk, vilket gör att de inte saktas ner av att det tar tid att bygga elnät. Det har också blivit ett allt större politiskt krav då många invånare inte vill drabbas av datacenters elbehov. Datacenter med egen elproduktion från naturgas förväntas förbruka mellan 2,9 och 3,4 miljarder kubikfot per dag år 2035. Det är ungefär lika mycket som alla datacenter förbrukar idag.

Men det är ändå bara en mindre andel, för fram till 2035 förväntas datacenter som är inkopplade på elnätet öka användningen av naturgas med 15 miljarder kubikfot per dag.

USA och Kina har energin

Det är värt att ha i åtanke att USA i stort sett är det enda landet i den vidare västvärlden som både har rikligt med energi och kan öka elproduktionen. Hela västvärlden baserar alltså större delen av din AI-användning på elproduktionen i USA. Kina har enorma mängder kolkraft och försöker nu få folk i västvärlden att använda den, det återstår dock att se hur stor andel som skickar sin data till Kina i stället för USA.

Det finns ett annat land i västvärlden som har potential och det är Kanada. Det landet sitter också på stora mängder naturgas och vill göra sig mindre beroende av USA. Det är betydligt mer effektivt att bygga datacenter vid naturgasfälten och exportera datorkraften än att bygga rörledningar och exportterminaler för att exportera naturgasen så att Europa kan bygga ut sin datorkraft.

Fortsätt läsa

Sälja Guld - Guldbrev.se

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära