Nyheter
Boliden köper Zinkgruvan och Neves Corvo-gruvan av Lundin Mining

Boliden har ingått ett slutgiltigt avtal med Lundin Mining om att förvärva Neves-Corvo-gruvan i Portugal och Zinkgruvan i Sverige. Köpeskillingen som ska erläggas kontant för enheterna uppgår till 1 300 MUSD plus villkorade tilläggsköpeskillingar som kan uppgå till 150 MUSD, på en kassa- och skuldfri basis. Transaktionen, som avsevärt stärker Bolidens gruvproduktion samt interna försörjning av zink- och kopparkoncentrat, är föremål för sedvanliga godkännanden, inklusive myndighetsgodkännanden.
– Tillskottet av två kassaflödesgenererande zink- och koppargruvor i Portugal och Sverige har en stark industriell logik och passar strategiskt väl. Genom att optimera dessa välinvesterade enheter samt utveckla koncentratblandningen till våra befintliga smältverk kommer vi att skapa kort- och långsiktigt värde för båda våra affärsområden. Framöver kommer vi också att ha större utvecklingsmöjligheter för gruvnära prospektering i dessa attraktiva gruvregioner, kommenterar Mikael Staffas, VD och koncernchef, Boliden.
Neves-Corvo i korthet
Neves-Corvo-gruvan är en underjordisk zink-koppar-bly-silvergruva med anrikningsverk på plats, belägen cirka 200 km sydost om Lissabon, Portugal, i den västra delen av det iberiska pyritbältet. Under 2023 var produktionen av metaller i koncentrat följande:
- Zink 108 812 ton
- Koppar 33 823 ton
- Bly 5 600 ton
- Silver 1,9 Moz
Neves-Corvo-gruvans EBITDA för 2023 uppgick till 91 MUSD. Zink-reservhalten är 7,6 procent och koppar-reservhalten är 2,0 procent (enligt Lundin Minings beräknade mineraltillgångar och mineralreserver 2023). Neves-Corvos cash cost-position ligger runt 75:e percentilen på cash cost-kurvan för gruvor för både koppar och zink.
Zinkgruvan i korthet
Zinkgruvan är en underjordisk zink-koppar-bly-silvergruva med ett eget anrikningsverk, belägen cirka 200 km sydväst om Stockholm, Sverige. Under 2023 var produktionen av metaller i koncentrat följande:
- Zink 76 349 ton
- Koppar 4 434 ton
- Bly 26 284 ton
- Silver 2,3 Moz
Zinkgruvans EBITDA för 2023 uppgick till cirka 104 MUSD. Zink-reservhalten är 7,2 procent och koppar-reservhalten är 2,2 procent (enligt Lundin Minings beräknade mineraltillgångar och mineralreserver 2023). Zinkgruvans cash cost-position är i mitten av den andra kvartilen på cash cost-kurvan för zink.
Boliden efter förvärvet
Efter slutförandet av förvärvet kommer Boliden att driva sju gruvområden och fem smältverk, huvudsakligen inriktade på värdekedjorna för zink och koppar. Av de sju gruvområdena är fyra belägna i Sverige och ett vardera i Finland, Irland och Portugal. Efter Transaktionen, inklusive expansionen av Odda och återstarten av Tara, kommer Bolidens koncentratproduktion öka från 35 procent till 70 procent av smältverkskapacitet för zink och från 30 procent till 40 procent av smältverkskapacitet för koppar under de kommande åren. Produktionen av metaller i koncentrat i affärsområdet Gruvor kommer att öka, baserat på produktionssiffror för 2023, med 95 procent för zink och 43 procent för koppar. Transaktionen förväntas efter fullföljande att bidra positivt till vinst per aktie. Förutsatt konsensuspriser och villkor, beräknas det uppskattade EBITDA-bidraget från Neves-Corvo och Zinkgruvan under de kommande fem åren uppgå till 300-350 MUSD årligen.
Kapitalanskaffning
Den initiala köpeskillingen som ska erläggas kontant kommer att finansieras genom ett brygglån, som förväntas refinansieras genom en emission av aktier motsvarande cirka hälften av brygglånet och resterande belopp genom medel- och långfristig skuldfinansiering. Boliden har ännu inte bestämt om emissionen ska göras som en företrädesemission eller riktad emission.
Nyheter
På 15 år eldar Kina lika mycket kol som USA gjort under hela sin historia

Mängden kol som Kina eldar är genuint spektakulär. Javier Blas började kolla siffrorna efter att ha hört kommenterar på energikonferensen CERAWeek. En grov uppskattning är att USA har eldat 68 miljarder ton kol mellan 1850 och 2025, dvs under 175 år. Tittar man på grafer så inser man snabbt att USA använde minimalt med kol innan det. 68 miljarder ton kol är ungefär vad Kina kommer att elda mellan år 2015-2029 skriver Javier Blas, dvs under omkring 15 år. Lägg till ett år och i grova drag så kommer Kina under dessa år att ha eldat mer kol än vad USA har gjort under hela sin historia.
Nyheter
Priset på koppar skiljer sig åt efter tariffer

Efter att USA har infört tariffer på koppar så är priset i New York nu 10 procent högre än i London, dvs priset är högre i USA än utanför. Det är dock bara 10 procent högre ännu så länge, trots att tariffen är 25 procent, för det råder osäkerhet om Trump kommer att hålla fast vid tariffen på koppar eller inte. Men med tiden kommer skillnaden att öka mot 25 procent om tariffen inte förändras. Bjarne Schieldrop från SEB reder hur de olika faktorerna påverkar kopparpriserna i och utanför USA.
Nyheter
USA är världens största importör av aluminium

USA är världens största importör av aluminium. För några årtionden fanns det 30 anläggningar som producerade aluminium i landet, idag är det bara fyra. Aluminium används i allt från läskburkar till de kraftigaste delarna av elnätet (som ett alternativ till koppar). Produktion av aluminium är enormt energikrävande.
Kina gjorde en satsning på att bli en stor producent av aluminium. Med en kombination av bidrag och subventionerad elektricitet blev man en enorm aktör.

USA producerar idag orimligt lite aluminium. En satsning på att producera mer konkurrerar just nu delvis med AI som också behöver enorma mängder elektricitet. Ett smältverk för aluminium kan kräva 700-1000 MW elektricitet, dvs motsvarande en traditionell kärnkraftsreaktor.
Ett något högre pris på aluminium får olika effekter. En läsktillverkare säger att de då kommer att styra om till att sälja mer på platsflaska. För en biltillverkare utgör kostnaden för aluminium en mycket mindre andel av den totala kostnaden och där är det möjligt att det inte gör så mycket.
-
Nyheter4 veckor sedan
Hemp Innovation skriver off-take-avtal för industriell hampafiber
-
Analys4 veckor sedan
Stronger inventory build than consensus, diesel demand notable
-
Nyheter3 veckor sedan
I mars offentliggör EU en lista på prioriterade gruvprojekt, betydelsefullt för Norra Kärr
-
Nyheter3 veckor sedan
70 procent av världens koboltproduktion exportstoppas i fyra månader
-
Analys3 veckor sedan
Crude oil comment: Price reaction driven by intensified sanctions on Iran
-
Nyheter3 veckor sedan
First Nordic Metals ska noteras på First North i Sverige
-
Nyheter4 veckor sedan
Eric Strand kommenterar vad som händer med guld och silver
-
Nyheter2 veckor sedan
OPEC+ börjar öka oljeutbudet från april