Nyheter
Boliden köper Zinkgruvan och Neves Corvo-gruvan av Lundin Mining

Boliden har ingått ett slutgiltigt avtal med Lundin Mining om att förvärva Neves-Corvo-gruvan i Portugal och Zinkgruvan i Sverige. Köpeskillingen som ska erläggas kontant för enheterna uppgår till 1 300 MUSD plus villkorade tilläggsköpeskillingar som kan uppgå till 150 MUSD, på en kassa- och skuldfri basis. Transaktionen, som avsevärt stärker Bolidens gruvproduktion samt interna försörjning av zink- och kopparkoncentrat, är föremål för sedvanliga godkännanden, inklusive myndighetsgodkännanden.
– Tillskottet av två kassaflödesgenererande zink- och koppargruvor i Portugal och Sverige har en stark industriell logik och passar strategiskt väl. Genom att optimera dessa välinvesterade enheter samt utveckla koncentratblandningen till våra befintliga smältverk kommer vi att skapa kort- och långsiktigt värde för båda våra affärsområden. Framöver kommer vi också att ha större utvecklingsmöjligheter för gruvnära prospektering i dessa attraktiva gruvregioner, kommenterar Mikael Staffas, VD och koncernchef, Boliden.
Neves-Corvo i korthet
Neves-Corvo-gruvan är en underjordisk zink-koppar-bly-silvergruva med anrikningsverk på plats, belägen cirka 200 km sydost om Lissabon, Portugal, i den västra delen av det iberiska pyritbältet. Under 2023 var produktionen av metaller i koncentrat följande:
- Zink 108 812 ton
- Koppar 33 823 ton
- Bly 5 600 ton
- Silver 1,9 Moz
Neves-Corvo-gruvans EBITDA för 2023 uppgick till 91 MUSD. Zink-reservhalten är 7,6 procent och koppar-reservhalten är 2,0 procent (enligt Lundin Minings beräknade mineraltillgångar och mineralreserver 2023). Neves-Corvos cash cost-position ligger runt 75:e percentilen på cash cost-kurvan för gruvor för både koppar och zink.
Zinkgruvan i korthet
Zinkgruvan är en underjordisk zink-koppar-bly-silvergruva med ett eget anrikningsverk, belägen cirka 200 km sydväst om Stockholm, Sverige. Under 2023 var produktionen av metaller i koncentrat följande:
- Zink 76 349 ton
- Koppar 4 434 ton
- Bly 26 284 ton
- Silver 2,3 Moz
Zinkgruvans EBITDA för 2023 uppgick till cirka 104 MUSD. Zink-reservhalten är 7,2 procent och koppar-reservhalten är 2,2 procent (enligt Lundin Minings beräknade mineraltillgångar och mineralreserver 2023). Zinkgruvans cash cost-position är i mitten av den andra kvartilen på cash cost-kurvan för zink.
Boliden efter förvärvet
Efter slutförandet av förvärvet kommer Boliden att driva sju gruvområden och fem smältverk, huvudsakligen inriktade på värdekedjorna för zink och koppar. Av de sju gruvområdena är fyra belägna i Sverige och ett vardera i Finland, Irland och Portugal. Efter Transaktionen, inklusive expansionen av Odda och återstarten av Tara, kommer Bolidens koncentratproduktion öka från 35 procent till 70 procent av smältverkskapacitet för zink och från 30 procent till 40 procent av smältverkskapacitet för koppar under de kommande åren. Produktionen av metaller i koncentrat i affärsområdet Gruvor kommer att öka, baserat på produktionssiffror för 2023, med 95 procent för zink och 43 procent för koppar. Transaktionen förväntas efter fullföljande att bidra positivt till vinst per aktie. Förutsatt konsensuspriser och villkor, beräknas det uppskattade EBITDA-bidraget från Neves-Corvo och Zinkgruvan under de kommande fem åren uppgå till 300-350 MUSD årligen.
Kapitalanskaffning
Den initiala köpeskillingen som ska erläggas kontant kommer att finansieras genom ett brygglån, som förväntas refinansieras genom en emission av aktier motsvarande cirka hälften av brygglånet och resterande belopp genom medel- och långfristig skuldfinansiering. Boliden har ännu inte bestämt om emissionen ska göras som en företrädesemission eller riktad emission.
Nyheter
Två samtal om det aktuella läget på råvarumarknaden

Det är stormiga tider på råvarumarknaden där oljepriset leder nedgången. Guld klarar sig däremot hyggligt väl, berättar Lars Henriksson på råvarufonden Centaur. Han tar vidare upp aluminium och koppar. Han säger även att den värld med en global råvarumarknad nu kanske kommer att förändras där vi i stället kan få se en mer segmenterad marknad där det handlas utanför och inom USA. Prisutvecklingen för olika råvaror skiljer sig kraftigt åt, jordbruksråvaror som vete klarar sig ganska bra, priserna var redan låga.
Nästa gäst är Maria Sunér från Svemin som diskuterar marknaden ur andra perspektiv, så som satsningar på försvar och grön energi samt hur de påverkar efterfrågan på råvaror.

Nyheter
Oljepriserna slaktas på samtidiga negativa faktorer

Både WTI- och Brent-oljan har idag fallit med omkring 7 procent, där WTI handlas kring 66,50 USD och Brent kring 69,89 USD. De kan dessutom tilläggas att USAs valuta idag faller mot i princip alla andra valutor, vilket gör oljepriset för alla utanför USA har fallit ännu mer.
USA:s handelskrig mot alla världens länder, förutom Ryssland, har skadeskjutit hela världsekonomin vilket förväntas minska efterfrågan på olja. Samtidigt fortsätter OPEC+ att enligt plan trappa ner sin begränsning av oljeproduktionen, dvs man kommer att producera mer olja.
Tullsmärta för amerikansk oljeproduktion
Fallande oljepriser är ingenting amerikanska oljeproducenter gillar. De drabbas dock även på kostnadssidan. Stålrör och andra saker som oljeproducenter använder har belagts med tullar, vilket gör att produktionskostnaderna stiger. Amerikanska oljebolag är det dock svårt att gråta över, de har trots allt finansierat och marknadsfört denna utveckling.
Någonting som USA dock inte införde tullar på är olja. Hade Trump fullföljt de planerna då hade det kunnat bli ett ännu större kaos.
Nyheter
Våren präglas av svängigt elpris och ankkurva

Den senaste tidens starka vindar, tyska solkraft och de välfyllda nordiska vattenmagasinen har bidragit till en god elförsörjning. I kombination med temperaturer ett par grader över det normala och minskad elkonsumtion har elpriset pressats nedåt sedan mars

Elpriset på den nordiska elbörsen Nord Pool (utan påslag och exklusive moms) blev för mars 50,81 öre/kWh i elområde 3 (Södra Mellansverige) och 15,80 öre/kWh i elområde 1 (Norra Sverige). Det är fortsatt stora elprisskillnader mellan elområdena och timpriserna har skiftat kraftigt under dygnet timmar.
– Den goda tillgången på vind- och vattenkraft bidrar till de lägre elpriserna i norr. I södra Sverige var ankkurvefenomenet tydligt i slutet av mars då det kom in mycket solkraft från Tyskland. Detta påverkade elpriset nedåt mitt på dagen, vissa timmar till och med minuspriser, för att sedan stiga raskt mot kvällen, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.
Den nordiska kärnkraften ligger kring 75 procent av installerad kapacitet. I början av mars stod vindkraften vissa timmar för nästan hälften av den totala produktionen vilket bidrog till timmar med låga priser och tom negativa priser. Fyllnadsgraden i de norska och svenska vattenmagasinen är fortsatt hög och den hydrologiska balansen, måttet för att uppskatta hur mycket energi som finns lagrat i form av snö, vattenmagasin och grundvatten, ligger över normal nivå.
Det råder fortsatt geopolitiska osäkerheter vilket gör att elmarknaden är något osäker. På kontinenten har priset på gas sjunkit men priserna på olja och kol har stigit något.
Medelspotpris | Mars 2024 | Mars 2025 |
Elområde 1, Norra Sverige | 56,60 öre/kWh | 15,80 öre/kWh |
Elområde 2, Norra Mellansverige | 56,60 öre/kWh | 10,95 öre/kWh |
Elområde 3, Södra Mellansverige | 59,47 öre/kWh | 50,81 öre/kWh |
Elområde 4, Södra Sverige | 63,36 öre/kWh | 60,46 öre/kWh |
Ankkurva: Ankkurvan beskriver hur elproduktionen från förnybara energikällor, särskilt solenergi, påverkar elnätet över en dag. Kurvan har fått sitt namn eftersom grafen över elproduktion och efterfrågan under en dag liknar profilen på en anka.

-
Analys3 veckor sedan
Crude oil comment: Ticking higher as tariff-panic eases. Demand growth and OPEC+ will be key
-
Analys3 veckor sedan
Crude prices hold gains amid fresh tariff threats
-
Nyheter3 veckor sedan
Ett samtal om råvarorna som behövs för batterier
-
Nyheter3 veckor sedan
Tysklands SEFE skriver avtal om att köpa 1,5 miljarder ton LNG per år från Delfin i USA
-
Nyheter3 veckor sedan
700 timmar med negativa elpriser och dyrare biobränsle gav lägre resultat för Jämtkraft
-
Analys4 veckor sedan
Oil prices climb, but fundamentals will keep rallies in check
-
Nyheter2 veckor sedan
Danska Seaborg Technologies siktar på serieproduktion av smältsaltsreaktorer till mitten av 2030-talet
-
Analys3 veckor sedan
Brent Edges Lower After Resisting Equity Slump – Sanctions, Saudi Pricing in Focus