Följ oss

Analys

SEB – Jordbruksprodukter, vecka 12 2012

Publicerat

den

SEB Veckobrev Jordbruksprodukter - AnalysMajs och vete, i Chicagovete mer än Matif har fallit i pris sedan förra veckan. Den främsta orsaken är förmodligen de negativa nyheterna om Kinas ekonomi, mest inom stål, bil och energisektorerna. Kina höjde även priset på drivmedel häromdagen med 6 – 7% för att rädda de inhemska raffinaderierna, som trots detta ändå går med förlust. Måndagens crop condition statistik på höstvete var också positiv (negativ för priset) och vädret har gett nederbörd framförallt i USA och klimatet förutspås bli bättre när det blir blir allt tydligare att ENSO lämnar La Niña senast i april och ser ut att troligtvis glida över till ett El Niño till hösten (starten på Argentinas och Brasiliens odlingssäsong, vilket då ger dem och världen en superskörd i så fall).

Odlingsväder

Southern Oscillation Index, som mäter ENSO och indikerar La Niña om SOI > +8 och El Niño om SOI < – 8, har stigit till +6.3 i den senaste rapporten från Australiens meteorologiska byrå.

Southern Oscillation Index

Nedan ser vi en av ensembleprognoserna från amerikanska Climate Prediction Center. Den är publicerad den 19 mars. Som vi ser förutspås närmast El Niño till hösten. En Argentinsk kommentator talade om att det ska plaska på Pampas och att Argentinas lantbrukare förbereder sig för en ”bumper crop” 2012/13.

Ensembleprognoserna från amerikanska Climate Prediction Center

NOAA Climate Prediction Center sammanfattar läget så här:

  • La Niña har försvagats över den tropiska delen av Stilla Havet.
  • Atomosfäriska cirkulationsanomalier stämmer överens med La Niña-förhållanden.
  • La Niña väntas gå över till neutrala ENSO-förhållanden inom en månad.

Vete

Novemberterminen på Matif, som steg upp till det tekniska motståndet på 205 euro per ton, har de senaste tre dagarna fallit pga överraskande mycket nederbörd i USA, som förbättrar förutsättningarna för amerikanskt höstvete.

Diagram över Mill Wheat Euro

Lantbrukare i västra Europa håller ett noga öga på väderprognoserna just nu och hoppas på regn. Oro finns att det torra vädret kan komma att ytterligare minska avkastningen efter köldknäppen tidigare i år. Den senaste tiden har flera analysfirmor justerat ned sina estimat för nordeuropeiska höstgrödor, däribland vete, korn och durumvete, då osäkerheten nu har flyttats från tidigare låga temperaturer och otillräckligt snötäcke till det torra vädret som, om det skulle hålla sig, skulle kunna minska avkastningen. Med det sagt, kom ändå en rapport häromdagen från Polen som rapporterar om upp till 25% utvintring.

I Frankrike ligger grundvattennivåerna under det normala vilket kan bli ett problem för bevattnade vårgrödor.

I Storbritannien är spannmål och oljeväxter i allmänhet i gott skick även om det torra vädret kan bli ett problem om det kvarstår.

Spanien, som har upplevt den torraste vintern på 40 år, är i stort behov av regn men räknar redan nu med ett bortfall i produktionen. Europeiska kommissionens enhet MARS kommer inom kort att publicera sin första preliminära prognos för årets skördar.

Däremot har utsikterna för vintergrödor i USA förbättrats på vissa håll. Delar av Kansas, Oklahoma och Texas fick mellan 1 och 10 cm regn de senaste sju dagarna, mer än dubbelt så mycket som normalt.

Det har varit väldigt torrt i de här områdena. Rapporter om den förbättrade vädersituationen har också påverkat terminspriserna på vete i Chicago i fallande riktning.

Nedan ser vi de senaste 11 årens Crop Condition för amerikanskt höstvete. Diagrammet avser naturligtvis olika skördar, över tiden, men ger ändå en bild på att vetet i USA mår ”normalbra” just nu. 52% är i ”good” eller ”excellent” condition.

Crop Condition för amerikanskt höstvete

Vårveteterminerna har inte fallit lika mycket på Minneapolis Grain Exchange. Det beror på att man tror att bönder kommer att välja att producera majs eller sojabönor istället, som ger högre vinster. Alla dessa tre grödor sås i april och maj i USA. Förra året såddes den minsta arealen sedan 1983 med vårvete, efter att skyfall och vårflod svämmat över fälten. USDA publicerar arealstatistik den 30 mars.

På den internationella marknaden fortsätter Egypten med sina inköp av vete och statliga GASC köpte 120 000 ton fördelat på kanadensiskt och amerikanskt vete i förra veckan för leverans 1-10 maj. USA, som har dominerat i de senaste försäljningarna, känner nu av en ökad konkurrens då prisgapet till konkurrenterna har krympt. Det kanadensiska vetet låg väl under flera av buden för amerikanskt vete och det argentinska vetet, som har vunnit en handfull av GASC:s tidigare upphandlingar under säsongen, har återigen seglat upp som en stark konkurrent. Det franska vetet prisar fortfarande ut sig på en hög nivå.

[ USA; 261.50$/t + frakt 26.11$/t från Venus I Kanada; 263.50$/t + frakt 24$/t från Louis Dreyfus I Frankrike; 289.90$/t från Glencore I Argentina; 263.90$/t från Glencore I Ukraina; 275.00$/t från Venus (exkluderad då den inte uppfyllde anbudets krav) ]

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Även Irak har köpt 300 000 ton vete av kanadensiskt ursprung enligt styrelsen för Iraqi Grain Board. Det här är andra gången på mindre än en månad som Irak köper kanadensiskt vete (400 000 tonköptes den 22 feb) och ytterligare nya anbud för att köpa vete planeras till april. Irak konsumerar 3.5-4 mt vete per år och merparten av vetet importeras.

[ 100 000 ton; 361$/t C&F från Jresat I 100 000 ton; 356$/t C&F från Glencore I 50 000 ton; 361.22$/t C&F från Louis Dreyfus I 50 000 ton; 361$/t C&F från ADM ]

Lite överraskande bekräftar USA:s regering att Iran, trots USA:s sanktioner mot landet, har köpt ytterligare 60 000 ton amerikanskt vete, vilket gör att den totala mängden nu är uppe i 180 00 ton (bekräftade). Ytterligare 200 000 ton förväntas bli bekräftade. Prislappen för det hela tros ligga 25-30 usd/t över världsmarknadspriserna till följd av ett visst risktagande i exporten till den instabila regionen. Den senaste tiden har Iran köpt eller försökt att köpa nästan 3 mt vete då Teherans rädsla över att rådande sanktioner så småningom kommer att påverka importen av livsmedel och att bristen på bröd kan komma att orsaka upplopp i landet. Iran har bl.a försökt att importera 1 mt vete från Pakistan i en byteshandel och även Indien är tillfrågade. Sista gången som Iran köpte amerikanskt vete var under 2009 (men försäljningen i början på mars på 120 00 ton är den största försäljningen av amerikanskt vete sedan aug 2008, året då svår torka halverade Iraks grödor och utlöste en rekordimport). All försäljning av spannmål till Iran kräver tillstånd från det amerikanska finansdepartementet och försäljningarna ovan är godkända av humanitära skäl för att garantera att mat och andra förnödenheter som behövs når det iranska folket.

Ryssland har tillräckligt med spannmål för att kunna exportera 27 mt under säsongen 2011/12 enligt regeringen som också tillade att ”företag som exporterar spannmål lugnt kan skriva under avtal för april, maj och juni”. Hittills har Ryssland exporterat 22 mt spannmål under säsongen. Ingående lager (carry over) förväntas uppgå till 15 mt per den 1 juli när den nya säsongen 2012/13 börjar, vilket skulle vara tillräckligt för att säkra inhemska behov. Regerings beslut att fortsätta spannmålsexporten utan några restriktioner kommer att stödja jordbruksföretagen samt frigöra lagerutrymme inför den nya skörden.

Regeringen i Kazakstan, den största veteproducenten i Centralasien, planerar att mer än fördubbla stödet för att öka landets spannmålsexport via Ryssland till Svarta havet och Östersjön samt till Kina, enligt jordbruksministeriet, och avsätter därmed ytterligare ca 100 miljoner usd. I januari, estimerade ministeriet landets spannmålsexport till 8.7 mt fram till 1 juli. Kazakstans exportpotential ligger på 15 mt men begränsas av bristen på järnvägsvagnar för export. För att täcka behovet behövs 10 500 st järnvägsvagnar men landet har endast 5200 st varav endast 4500 är i ”fullgott skick”.

Nedan ser vi terminskurvorna för Chicagovete och Matif-vete. Notera att marknaden på Matif är kraftigt utökad i löptid, vilket gör det möjligt att tillämpa den effektiva ”trappstegsmetoden” för att prissäkra variation i priser över flera år. Vi ser att i synnerhet korta terminskontrakt på CBOT sjunkit kraftigt i pris, medan Matifs korta terminskontrakt fallit och de längre är oförändrade, till och med högre vad gäller november 2012. Det är på tiden att de korta Matif-kontrakten faller i pris, vartefter lantbrukarna tömmer sina lager.

Terminskurvorna för Chicagovete och Matif-vete

Vi fortsätter att ha en negativ vy på i synnerhet Matifs terminspriser och då särskilt de med kort löptid, de med leverans det närmaste året.

Maltkorn

Novemberkontraktet på maltkorn har vänt ner, efter att ha rekylerat upp från 220-nivån.

Novemberkontraktet på maltkorn

Nedan ser vi kursdiagrammet på novemberkontrakten på maltkorn (dyrare) och kvarnvete (billigare). Prisskillnaden har gått ihop den senaste tiden, så att maltkornet har den lägsta premien över kvarnvete på ett år. Det gör att vi tycker att kvarnvetet är mer säljvärt än maltkornet. Kanske kan man överväga att sälja kvarnveteterminer istället för maltkornsterminer om man vill prissäkra en kommande maltkornsskörd. Det går alltid att växla över till en maltkornshedge när / om prisskillnaden ökar någon gång i framtiden.

Novemberkontrakten på maltkorn (dyrare) och kvarnvete

Potatis

Priset på industripotatis för leverans nästa år steg ganska ordentligt i veckan som vi ser i nedanstående kursdiagram.

Priset på industripotatis den 21 mars 2012

Majs

Majspriset fortsätter att handlas inom ett intervall och kommer antagligen att fortsätta med det fram till nästa veckas USDA-rapport om lager och väntad sådd.

Hur priset på majs utvecklats

I terminskurvan ser vi marknadens övertygade förväntan om högre skördar kommande år – även i år 2012.

Terminskurva majs 2012

Sojabönor

Novemberkontraktet kom på fall efter en stadig uppgång, på oro för Kinas tillväxt.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Diagram över soybean-teminer

Det har inte kommit så mycket ny information om sojabönorna. Effekterna av torkan i Argentina och södra Brasilien hänger fortfarande kvar. Kinas importtakt ligger kvar under USDA:s prognos. Vädret håller på att svänga runt i Sydamerika och till hösten kan det bli idealiskt väder för en rekordstor skörd.

Terminskurvan avslöjar att marknaden förväntar sig mycket större skördar kommande år.

Terminskurva på soybean den 21 mars 2012

Nästa vecka kommer USDA med viktig statistik på lager och väntad sådd areal i USA.

Raps

Sådden av kanadensisk canola kan komma att bli rekordhög i år till följd av attraktiva höga priser. Sådden av canola i Kanada beräknas att för första gången överstiga EU:s kombinerade sådd av höst och vårraps enligt Oil World. Produktionen av oljeväxten kan komma att uppgå till mellan 15 och 15.4 mt från ca 14.4 mt året innan och 13.1 mt under 2010. Arealen beräknas öka till 8.1 – 8.5 miljoner hektar (jämfört med 7.6 miljoner hektar året innan).

Nedan ser vi kursdiagrammet för novemberkontraktet.

Raps- kursdiagrammet för novemberkontraktet

440 euro utgör nu, när den nivån är bruten, ett tekniskt stöd. Vi fortsätter därför att ha en neutral vy, om inte 440-nivån bryts igen.

Gris

Majkontraktet som vi säljrekommenderade för en tre veckor sedan har fortsatt att falla och gått under 94 cent, som vi trodde var ”tillräckligt”, en nivå som vi skulle ha tagit hem vinsterna på i denna korta position. Vid 92 till 93 får man nog säga att marknaden är ”översåld” och det finns också tekniska stöd vid den här nivån. Bakom marknadens extra svaghet ligger sannolikt de förvånande svaga ekonominyheterna från Kina. Världen har vant sig vid att Kinas ekonomi ska vara stark och ett draglok för råvaruefterfrågan, däribland gris.

Prisutveckling på lean hogs - 22 mars 2012

[box]SEB Veckobrev Jordbruksprodukter är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

Disclaimer

The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).

Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.

About SEB

SEB is a public company incorporated in Stockholm, Sweden, with limited liability. It is a participant at major Nordic and other European Regulated Markets and Multilateral Trading Facilities (as well as some non-European equivalent markets) for trading in financial instruments, such as markets operated by NASDAQ OMX, NYSE Euronext, London Stock Exchange, Deutsche Börse, Swiss Exchanges, Turquoise and Chi-X. SEB is authorized and regulated by Finansinspektionen in Sweden; it is authorized and subject to limited regulation by the Financial Services Authority for the conduct of designated investment business in the UK, and is subject to the provisions of relevant regulators in all other jurisdictions where SEB conducts operations. SEB Merchant Banking. All rights reserved.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*
Fortsätt läsa
Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Analys

Brent crude up USD 9/bl on the week… ”deal around the corner” narrative fades

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Brent is climbing higher. Front-month is at USD 106.3/bl this morning, close to a weekly high and a USD 9/bl jump from Mondays open. This is the move we flagged as a risk earlier in the week: the market shifting from ”a deal is around the corner” to ”this is going to take longer than we thought”.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye,
Analyst Commodities, SEB

During April, rest-of-year Brent remained remarkably stable around USD 90/bl. A stability which rested on one single assumption: the SoH reopens around 1 May. That assumption is now slowly falling apart.

As we highlighted yesterday: every week of delay beyond 1 May adds (theoretically) ish USD 5/bl to the rest-of-year average, as global inventories draw 100 million barrels per week. i.e., a mid-May reopening implies rest-of-year Brent closer to USD 100/bl, and anything pushing into June or July takes us meaningfully higher.

What’s changed in the last 48 hours:

#1: The US military has formally warned that clearing suspected sea mines from SoH could take up to six months. That is a completely different timescale from what the financial market is pricing. Even a political deal tomorrow does not immediately reopen the strait.

#2: Trump has shifted his tone from urgency to ”strategic patience”. In yesterday’s press conference: ”Don’t rush me… I want a great deal.” The market is reading this as a president no longer feeling pressured by timelines, with the naval blockade running in the background.

#3: So far, the military activity is escalating, not de-escalating. Axios reports Iran is laying more mines in SoH. The US 3rd carrier strike group (USS George H.W. Bush) is arriving with two countermine vessels. Trump yesterday ordered the US Navy to destroy any Iranian boats caught laying mines. While CNN reports that the Pentagon is actively drawing up plans to strike Iranian SoH capabilities and individual Iranian military leaders if the ceasefire collapses. i.e., NOT a attitude consistent with an imminent deal!

Spot crude and product prices eased off the early-April highs on a combination of system rerouting and deal optimism. Both now weakening. Goldman estimates April Gulf output is reduced by 14.5 mbl/d, or 57% of pre-war supply, a number that keeps getting worse the longer this drags on.

Demand-side adaptation is ongoing: S. Korea has cut its Middle East crude dependence from 69% to 56% by pulling more from the Americas and Africa, and Japan is kicking off a second round of SPR releases from 1 May. But SPRs are finite.

Ref. to the negotiations, we should not bet on speed. The current Iranian leadership is dominated by genuine hardliners willing to absorb economic pain and run the clock to extract concessions. That is not a setup for a rapid resolution. US/Israeli media briefings keep framing the delay as ”internal Iranian divisions”, the reality is more complicated and points toward weeks and months, not days.

Our point is that the complexity is large, and higher prices have only just started (given a scenario where the negotiations drag out in time). The market spent April leaning on the USD 90/bl rest-of-year assumption; that case is diminishing by the hour. If ”early May reopening” is replaced by ”June, July or later” over the next week or two, both crude and products have meaningful room to reprice higher from here. There is a high risk being short energy and betting on any immediate political resolution(!).

Fortsätt läsa

Analys

Market Still Betting on Timely Resolution, But Each Day Raises Shortage Risk

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Down on Friday. Up on Monday. The Brent June crude oil contract traded down 5.1% last week to a close of $90.38/b. It reached a high of $103.87/b last Monday and a low of $86.09/b on Friday as Iran announced that the Strait of Hormuz was fully open for transit. That quickly changed over the weekend as the US upheld its blockade of Iranian oil exports while Iran naturally responded by closing the SoH again. The US blew a hole in the engine room of the Iranian ship TOUSKA and took custody of the ship on Sunday. Brent crude is up 5.6% this morning to $95.4/b.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

The cease-fire is expiring tomorrow. The US has said it will send a delegation for a second round of negotiations in Islamabad in Pakistan. But Iran has for now rejected a second round of talks as it views US demands as  unrealistic and excessive while the US is also blocking the Strait of Hormuz.

While Brent is up 5% this morning, the financial market is still very optimistic that progress will be made. That talks will continue and that the SoH will fully open by the start of May which is consistent with a rest-of-year average Brent crude oil price of around $90/b with the market now trading that balance at around $88/b.

Financial optimism vs. physical deterioration. We have a divergence where the financial market is trading negotiations, improvements and resolution while at the same time the physical market is deteriorating day by day. Physical oil flows remain constrained by disrupted flows, longer voyage times and elevated freight and insurance costs.  

Financial markets are betting that a US/Iranian resolution will save us in time from violent shortages down the road. But every day that the SoH remains closed is bringing us closer to a potentially very painful point of shortages and much higher prices.

The US blockade is also a weapon of leverage against its European and Asian allies. When Iran closed the SoH it held the world economy as a hostage against the US. The US blockade of the SoH is of course blocking Iranian oil exports. But it is also an action of disruption directed towards Europe and Asia. The US has called for the rest of the world to engaged in the war with Iran: ”If you want oil from the Persian Gulf, then go and get it”. A risk is that the US plays brinkmanship with the global oil market directed towards its  European and Asian allies and maybe even towards China to force them to engage and take part. Maybe unthinkable. But unthinkable has become the norm with Trump in the White House.

Fortsätt läsa

Analys

TACO (or Whatever It Was) Sends Oil Lower — Iran Keeps Choking Hormuz

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Wild moves yesterday. Brent crude traded to a high of $114.43/b and a low of $96.0/b and closed at $99.94/b yesterday. 

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

US – Iran negotiations ongoing or not? What a day. Donald Trump announced that good talks were ongoing between Iran and the US and that the 48 hour deadline before bombing Iranian power plants and energy infrastructure was postponed by five days subject to success of ongoing meetings. Iranian media meanwhile stated that no meetings were ongoing at all.

Today we are scratching our heads trying to figure out what yesterday was all about.

Friends and family playing the market? Was it just Trump and his friends and family who were playing with oil and equity markets with $580m and $1.46bn in bets being placed by someone in oil and equity markets just 15 minutes before Trump’s announcement?

Was Trump pulling a TACO as he reached his political and economic pain point: Brent at $112/b, US Gas at $4/gal, SPX below 200dma and US 10yr above 4.4%?

Different Iranian factions with Trump talking with one of them? Are there real negotiations going on but with the US talking to one faction in Iran while another, the hardliners, are not involved and are denying any such negotiations going on?

Extending the ultimatum to attack and invade Kharg island next weekend? Or, is the five day delay of the deadline a tactical decision to allow US amphibious assault ships and marines to arrive in the Gulf in the upcoming weekend while US and Israeli continues to degrade Iranian military targets till then. And then next weekend a move by the US/Israel to attack and conquer for example the Kharg island?

We do not really know which it is or maybe a combination of these.

We did get some kind of TACO ydy. But markets have been waiting for some kind of TACO to happen and yesterday we got some kind of TACO. And Brent crude is now trading at $101.5/b as a result rather than at $112-114/b as it did no the high yesterday.

But what really matters in our view is the political situation on the ground in Iran. Will hardliners continue to hold power or will a more pragmatic faction gain power?

If the hardliners remain in power then oil pain should extend all the way to US midterm elections. The hardliners were apparently still in charge as of last week. Iran immediately retaliated and damaged LNG infrastructure in Qatar after Israel hit Iranian South Pars. The SoH was still closed and all messages coming out of Iran indicated defiance. Hardliners continues in power has a huge consequence for oil prices going forward. The regime has played its ’oil-weapon’ (closing or chocking the Strait of Hormuz). It is using it to achieve political goals. Deterrence: it needs to be so politically and economically expensive to attack Iran that it won’t happen again in the future. Or at least that the US/Israel thinks 10-times over before they attack again. The highest Brent crude oil closing price since the start of the war is $112.19/b last Friday. In comparison the 20-year inflation adjusted Brent price is $103/b. So Brent crude last Friday at $112.19/b isn’t a shockingly high price. And it is still far below the nominal high of $148/b from 2008 which is $220/b if inflation adjusted. So once in a lifetime Iran activates its most powerful weapon. The oil weapon. It needs to show the power of this weapon and it needs to reap political gains. Getting Brent to $112/b and intraday high of $119.5/b (9 March) isn’t a display of the power of that weapon. And it is not a deterrence against future attacks.

So if the hardliners remain in power in Iran, then the SoH will likely remain chocked all the way to US midterm elections and Brent crude will at a minimum go above the historical nominal high of $148/b from 2008.

Thus the outlook for the oil price for the rest of the year doesn’t depend all that much of whether Trump pulls a TACO or not. Stops bombing or not. It depends more on who is in charge in Iran. If it is the hardliners, then deterrence against future attacks via chocking of the SoH and high oil prices is the likely line of action. It is impacting the world but the Iranian ’oil-weapon’ is directed towards the US president and the the US midterm elections.

If a pragmatic faction gets to power in Iran, then a very prosperous future is possible. However, if power is shifting towards a more pragmatic faction in Iran then a completely different direction could evolve. Such a faction could possibly be open for cooperation with the US and the GCC and possibly put its issues versus Israel aside. Then the prosperity we have seen evolving in Dubai could be a possible future also for Iran.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

So far it looks like the hardliners are fully in charge. As far as we can see, the hardliners are still fully in control in Iran. That points towards continued chocking of the SoH and oil prices ticking higher as global inventories (the oil market buffers) are drawn lower. And not just for a few more weeks, but possibly all the way to the US midterm elections. 

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära