Nyheter
Nästa vecka kan elpriset bli rekordhögt
Efter några veckor med lite lägre elpriser på ett genomsnitt mellan 40 och 60 öre per kWh, får vi räkna med kraftigt stigande priser under kommande vecka, enligt elbolaget Bixias prisprognos.

De senaste veckorna har dominerats av lågtryck och relativt milt väder för årstiden, men nästa vecka kommer vädret slå om till mer högtrycksbetonat vilket gör att elpriset återigen kommer stiga kraftigt, framför allt i södra Sverige.
– Priset på den nordiska elbörsen Nordpool har varit nedåtgående under oktober från toppnoteringarna i september, men börjat stiga igen under november. Även om det är svårt att prognostisera priset just nu så kommer det med stor sannolikhet bli mycket dyrt i nästa vecka, säger Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia.
1,50 kronor per kWh
Orsaken till att priset kommer att stiga nästa vecka är i första hand vädret. Med högtrycket och minusgrader kommer efterfrågan på el att öka samtidigt som det blåser mindre vilket gör att vindkraftsproduktionen avtar.
– Dessutom har vi sett en förnyad uppgång i bränslepriserna, främst i gaspriset och utsläppsrätterna vilket framför allt påverkar elpriserna i södra delarna av landet via sammankopplingen mot kontinenten. Hur högt priset kommer att bli är svårt att säga men det kan bli en ny högstanotering i systempriset där veckomedlet för första gången kan nå tresiffrigt eller 1 krona per kWh. I elområde 4 (Malmö) kan vi få ett snittpris nästa vecka på omkring 1,50 kr per kWh, säger Johan Sigvardsson.
Priset varierar fortfarande stort mellan de fyra elområdena i landet. Den senaste månaden har elområde 1 (Luleå) haft ett medelpris på 18 öre per kWh, medan medelpriset i elområde 4 har legat på cirka 84 öre.
– Den här differensen mellan elområdena kommer att bestå långt in på nästa år. Svenska Kraftnät har meddelat att överföringsbegränsningarna sannolikt kvarstår under hela 2022. Det är främst begränsningar till och från elområde 3 (Stockholm) både inom Sverige och mot Finland och Norge som är nödvändiga till följd av att elen har hittat nya vägar i ett mer öst-västligt flöde som stamnätet inte är byggt för, avslutar Johan Sigvardsson.
Nyheter
Gruvbolaget Boliden överträffade analytikernas förväntningar
Gruvbolaget Boliden överträffade analytikernas förväntningar med bred marginal när man presenterade resultatet för det tredje kvartalet. Mikael Staffas, vd för Boliden, kommenterar kvartalet och hur han ser på råvarumarknaden och bolagets olika gruvprojekt.
Nyheter
Australien och USA investerar 8,5 miljarder USD för försörjningskedja av kritiska mineraler
USA:s president Donald Trump och Australiens premiärminister Anthony Albanese undertecknade på måndagen ett avtal som ska tillföra miljarder dollar till projekt inom kritiska mineraler.
Länderna kommer tillsammans att bidra med 1-3 miljarder dollar till projekten under de kommande sex månaderna. Den totala projektportföljen är värd 8,5 miljarder dollar, enligt regeringarna.
Galliumraffinaderi med kapacitet för 5x USA:s efterfrågan
Som en del av avtalet kommer det amerikanska försvarsdepartementet även att investera i ett galliumraffinaderi i västra Australien med en kapacitet på 100 ton per år. För närvarande importerar USA omkring 21 ton gallium, vilket motsvarar hela den inhemska konsumtionen, enligt den amerikanska geologiska myndigheten.
Initiativet kommer samtidigt som Kina har infört exportrestriktioner på vissa mineraler, däribland sällsynta jordartsmetaller, som är avgörande för tillverkningen av elektronik och elmotorer. Gallium används till exempel i mikrovågskretsar samt blå och violetta lysdioder (LED), vilka kan användas för att skapa kraftfulla lasrar.
Nyheter
Vad guldets uppgång egentligen betyder för världen
Guldpriset har nyligen nått rekordnivåer, över 4 000 dollar per uns. Denna uppgång är inte bara ett resultat av spekulation, utan speglar djupare förändringar i den globala ekonomin. Bloomberg analyserar hur detta hänger samman med minskad tillit till dollarn, geopolitisk oro och förändrade investeringsmönster.
Guldets roll som säker tillgång har stärkts i takt med att förtroendet för den amerikanska centralbanken minskat. Osäkerhet kring Federal Reserves oberoende, inflationens utveckling och USA:s ekonomiska stabilitet har fått investerare att söka alternativ till fiatvalutor. Donald Trumps handelskrig har också bidragit till att underminera dollarns status som global reservvaluta.
Samtidigt ökar den geopolitiska spänningen, särskilt mellan USA och Kina. Kapitalflykt från Kina, driven av oro för övertryckta valutor och instabilitet i det finansiella systemet, har lett till ökad efterfrågan på guld. Även kryptovalutor som bitcoin stiger i värde, vilket tyder på ett bredare skifte mot hårda tillgångar.
Bloomberg lyfter fram att derivatmarknaden för guld visar tecken på spekulativ överhettning. Positioneringsdata och avvikelser i terminskurvor tyder på att investerare roterar bort från aktier och obligationer till guld. ETF-flöden och CFTC-statistik bekräftar denna trend.
En annan aspekt är att de superrika nu köper upp alla tillgångsslag – aktier, fastigheter, statsobligationer och guld – vilket bryter mot traditionella investeringslogiker där vissa tillgångar fungerar som motvikt till andra. Detta tyder på att marknaden är ur balans och att kapitalfördelningen är skev.
Sammanfattningsvis är guldets prisrally ett tecken på en värld i ekonomisk omkalibrering. Det signalerar misstro mot fiatvalutor, oro för geopolitisk instabilitet och ett skifte i hur investerare ser på risk och trygghet.
-
Nyheter4 veckor sedanOPEC+ missar produktionsmål, stöder oljepriserna
-
Nyheter3 veckor sedanGoldman Sachs höjer prognosen för guld, tror priset når 4900 USD
-
Nyheter4 veckor sedanBlykalla och amerikanska Oklo inleder ett samarbete
-
Nyheter3 veckor sedanGuld nära 4000 USD och silver 50 USD, därför kan de fortsätta stiga
-
Nyheter2 veckor sedanLeading Edge Materials är på rätt plats i rätt tid
-
Nyheter3 veckor sedanNytt prisrekord, guld stiger över 4000 USD
-
Nyheter4 veckor sedanEtt samtal om guld, olja, koppar och stål
-
Analys3 veckor sedanOPEC+ will likely unwind 500 kb/d of voluntary quotas in October. But a full unwind of 1.5 mb/d in one go could be in the cards

