Följ oss

Nyheter

Guldpriset spås nå ny rekordnivå under 2020

Publicerat

den

Guld

Ett förnyat risksentiment för aktiemarknaden har gjort att guldpriset spås nå en ny rekordnivå under 2020, i alla fall enligt City Index tekniska analytiker Fawad Razaqzada.

Guld

Razaqzada sade i en Kitco News-rapport att ”han tror att guld kan nå en ny all time high under 2020, med priser som passerar 2 000 dollar per troy ounce.” Dessutom stod den amerikanska centralbanken vid sitt senaste räntepolitiska möte fast vid att den duvaktiga penningpolitiken skulle kunna fortsätta 2020, enligt Razaqzada.

Även om guld inte skjuter förbi 2 000 USD per troy ounce, känner Razaqzada att guldmarknaden laddar för en ny hausse.

Fortsatt hausse att vänta

”De tekniska utsikterna för guld är fortsatt positiva med tanke på att utbrottet i somras skedde från en sexårig konsolidering som planade ut på 1 350 USD per troy ounce, och den efterföljande haussekonsolideringen som vi sett sedan dess” säger Razaqzada.

Med den amerikanska centralbankens lösare penningpolitik förutser Razaqzada lägre obligationsräntor, vilket investerare såg under 2019, särskilt när marknadsvolatiliteten stimulerade en flykt till safe havens som obligationer i somras. Det skulle alltså kunna översättas till en svagare dollar och i sin tur öka efterfrågan på guld.

”Obligationsräntorna kommer troligen att förbli pressade när globala centralbanker försöker bekämpa långsam ekonomisk tillväxt och dämpat inflationstryck med extraordinär lös penningpolitik” sade han.

Dessutom räknar många marknadsexperter med mer blygsamma bolagsvinster från 2020 efter ett år som är fyllda med bättre resultat, vilket framgår av rekordhöjningar i de stora indexen. I värsta fall kan en marknadskorrigering 2020 öka efterfrågan på guld.

”Om amerikanska aktier skulle korrigeras år 2020, kan detta säkert leda till förhöjda nivåer av efterfrågan på guld,” sade Razaqzada. ”Eftersom den amerikanska aktiemarknadsbubblan äntligen spricker, kan efterfrågan på säkra hamnar driva guldpriset förbi dess topp på 2011 på $1920, innan det tangerar det psykologiska hindret på $2 000.”

Nyheter

Tradingfirman XTX Markets bygger datacenter i finska Kajana för 1 miljard euro

Publicerat

den

XTX Markets kommande datacenter i finska Kajana

Tradingfirman XTX Markets har tidigare meddelat att de ska bygga ett eget datacenter i finska Kajana, en investering på över 1 miljard euro. Utbyggnaden ska ske etappvis och någon form av första etapp är på 22,5 MW som ska vara i drift 2026 och sedan ska det fortsätta byggas ut upp till omkring 250 MW.

Platsen kommer att hysa infrastruktur för XTX:s maskininlärningsteknologi, som används för att analysera stora mängder data och producera prisprognoser för finansiella instrument.

Överskottsvärme från datacentret ska erbjudas till närliggande samhälle.

XTX Markets handlar enorma volymer värdepapper. Bolaget omsätter omkring 250 miljarder USD per dag.

I Kajana finns även en av EU:s superdatorer och regionen i stort har lockat till sig flera stora företags datacenter.

Fortsätt läsa

Nyheter

Sommaren inleds med sol och varierande elpriser

Publicerat

den

Solceller på tak

Mer väderberoende el, från sol- och vindkraft, har utmärkt sig under hela våren vilket även märkts i de svängiga elpriserna. Vattenmagasinen är välfyllda och inom kärnkraften görs de årliga, planerade underhållen. Den efterlängtade värmen gör att efterfrågan på el minskar men det är fortsatt stora elprisskillnader i landet. Högre i söder och det lägsta på fem i norra Sverige.

Elpriset på den nordiska elbörsen Nord Pool (utan påslag och exklusive moms) blev för maj 15,09 öre/kWh i elområde 2 (Norra Mellansverige), vilket är det lägsta elpriset sedan 2020 då det var 10,09 öre/kWh.

Nordpools månadsmedel-elpris
Nordpools månadsmedel-elpris för maj
Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning
Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning

– Trots att solkraften i dagsläget bara står för cirka 3 procent av den totala elproduktionen, har den en påtaglig påverkan på prisbilden. Men för att möta framtidens behov krävs inte bara investeringar i ny produktion, utan också i flexibilitet, lagring och smarta lösningar för att balansera ett alltmer väderberoende elsystem, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning Norden.  

Den hydrologiska balansen, måttet för att uppskatta hur mycket energi som finns lagrat i form av snö, vattenmagasin och grundvatten, ligger över normal nivå. Tillgängligheten för kärnkraften i Norden har just nu 65 procent av installerad effekt. Service och underhåll pågår av Oskarshamn 3 till och med den 15 augusti, och Ringhals 3 beräknas vara klart den 18 juni.  

Efterfrågan på gas är lägre på kontinenten och därmed även priset. Men det finns en oro för lågkonjunktur på och för konsekvenserna av handelstullarna, vilket kan påverka priserna snabbt.

Medelspotpris Maj 2024 Maj 2025 
Elområde 1, Norra Sverige      17,64 öre/kWh     14,09 öre/kWh   
Elområde 2, Norra Mellansverige      17,64 öre/kWh     15,09 öre/kWh   
Elområde 3, Södra Mellansverige      23,71 öre/kWh     42,94 öre/kWh   
Elområde 4, Södra Sverige      50,58 öre/kWh     60,01 öre/kWh   
Medelspotpris är det genomsnittliga priset på den nordiska elbörsen. Priserna är exklusive moms, påslag och elcertifikat.
Fortsätt läsa

Nyheter

OPEC+ ökar oljeproduktionen trots fallande priser

Publicerat

den

Oljerigg producerar olja

OPEC+ fortsätter att öka oljeproduktionen och meddelade i helgen en höjning med 411 000 fat per dag för juli. Det är tredje månaden i rad som alliansen, ledd av Saudiarabien och Ryssland, ökar utbudet kraftigt för att återta marknadsandelar och pressa länder som överproducerar, som Irak och Kazakstan.

Trots att oljepriserna fallit – med Brentoljan under 64 dollar per fat – tror OPEC+ att marknaden kan hantera den ökade tillgången. Gruppen pekar på en stabil global ekonomi och stigande efterfrågan under sommaren som skäl för beslutet.

Alla medlemmar är dock inte överens. Algeriet föreslog att produktionen skulle pausas, men fick inget gehör. Samtidigt menar analytiker att OPEC+ nu prioriterar volym framför pris för att säkra framtida intäkter och inflytande på marknaden.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära