Nyheter
Läget på elmarknaden – december 2017
Mikael Söderman, Sverigechef på Nordic Green Energy, ger en uppdatering av elmarknaden nedan.
Ett blött och milt väder resulterade i sjunkande priser på både spotmarknaden och för terminskontrakten nära i tid.
En sammanställning av elmarknaden 2017 visar att året var ovanligt blött. Det var också ett rekordår för vindkraften!
Spotmarknaden
December var milt och nederbördsrikt vilket pressade de rörliga spotpriserna nedåt. Jämfört med föregående månad sjönk spotpriserna med fem procent. Utöver det gynnsamma vädret var det en hög produktion av både vattenkraft och kärnkraft i Sverige. Detta innebar att spotpriserna i Sverige, bortsett från prisområde 4 (södra Sverige), låg på en nivå under det nordiska systempriset.
Terminsmarknaden
Terminspriserna sjönk något i december månad. Anledningen var det milda och nederbördsrika vädret som höjde nivåerna i vattenmagasinen och därmed förbättrade den hydrologiska balansen. De sjunkande priserna märktes främst på kontrakten närmre i tid. Vid årsskiftet var nordiska hydrobalansen betydligt över det långsiktiga genomsnittet.
Nedgången av terminspriserna dämpades dock av den starka prisutvecklingen på kol och olja i kombination med de ökande priser på utsläppsrätter i slutet på december.
Det har varit, och är fortfarande, stor efterfrågan på kol i Asien samtidigt som stundande hällregn i regionen kan innebära störningar i kolkraftsproduktionen. Detta är bidragande orsaker till de stigande kolpriserna.
I december ökade även priset på utsläppsrätter med anledning av låga auktionsvolymer i december. Men handeln av utsläppsrätter förväntas öka framöver vilket troligen kommer resultera i sjunkande priser.
Ett blött 2017
2017 var ett ovanligt vått år, med tolv procent mer nederbörd än normalt. Den rikliga nederbörden resulterade i rejält fyllda vattenmagasin. Från ett underskott av vattenkraft i början på året, till ett överskott i årsslutet. Även kärnkraftsproduktionen var god under 2017.
2017 – Vindkraftens rekordår!
Norden har gjort stora satsningar på förnybar energi, där ett stort fokus har legat på utbyggnad av vindkraften. Den stora satsningen har inneburit att vindkraftsproduktionen i Sverige och Danmark idag är fyra gånger så stor som för tio år sedan och gjorde 2017 till ett rekordår för energislaget. Jämfört med 2016 ökade vindkraftsproduktionen med 20 procent 2017.
Idag står vindkraften för en betydande del av Sveriges och Danmarks energimix.
Nyheter
Ett samtal om guld, silver, olja och skog
Ett samtal om råvarorna guld, silver, olja och skog. Experter som ger sin syn i programmet är Daniel Karlgren, investeringschef på Captor, Rhona O’Connell, chef för marknadsanalys på Stone X och Ole Hansen råvarustrategichef på Saxo Bank.
Rhona O’Connell beskriver silver som en “askungenmetall”, en metall som ibland behandlas som industriråvara och ibland som ädelmetall. Panelen håller med om att volatiliteten är extrem och att prisrörelser ofta drivs av spekulation snarare än fundamenta. Likviditeten gör att silver snabbt stiger och lika snabbt faller.
Nyheter
Gruvbolaget Boliden överträffade analytikernas förväntningar
Gruvbolaget Boliden överträffade analytikernas förväntningar med bred marginal när man presenterade resultatet för det tredje kvartalet. Mikael Staffas, vd för Boliden, kommenterar kvartalet och hur han ser på råvarumarknaden och bolagets olika gruvprojekt.
Nyheter
Australien och USA investerar 8,5 miljarder USD för försörjningskedja av kritiska mineraler
USA:s president Donald Trump och Australiens premiärminister Anthony Albanese undertecknade på måndagen ett avtal som ska tillföra miljarder dollar till projekt inom kritiska mineraler.
Länderna kommer tillsammans att bidra med 1-3 miljarder dollar till projekten under de kommande sex månaderna. Den totala projektportföljen är värd 8,5 miljarder dollar, enligt regeringarna.
Galliumraffinaderi med kapacitet för 5x USA:s efterfrågan
Som en del av avtalet kommer det amerikanska försvarsdepartementet även att investera i ett galliumraffinaderi i västra Australien med en kapacitet på 100 ton per år. För närvarande importerar USA omkring 21 ton gallium, vilket motsvarar hela den inhemska konsumtionen, enligt den amerikanska geologiska myndigheten.
Initiativet kommer samtidigt som Kina har infört exportrestriktioner på vissa mineraler, däribland sällsynta jordartsmetaller, som är avgörande för tillverkningen av elektronik och elmotorer. Gallium används till exempel i mikrovågskretsar samt blå och violetta lysdioder (LED), vilka kan användas för att skapa kraftfulla lasrar.
-
Nyheter3 veckor sedanGoldman Sachs höjer prognosen för guld, tror priset når 4900 USD
-
Nyheter4 veckor sedanBlykalla och amerikanska Oklo inleder ett samarbete
-
Nyheter4 veckor sedanGuld nära 4000 USD och silver 50 USD, därför kan de fortsätta stiga
-
Nyheter2 veckor sedanLeading Edge Materials är på rätt plats i rätt tid
-
Nyheter3 veckor sedanNytt prisrekord, guld stiger över 4000 USD
-
Nyheter4 veckor sedanEtt samtal om guld, olja, koppar och stål
-
Analys4 veckor sedanOPEC+ will likely unwind 500 kb/d of voluntary quotas in October. But a full unwind of 1.5 mb/d in one go could be in the cards
-
Nyheter4 veckor sedanNeptune Energy bekräftar enorma litiumfyndigheter i Tyskland

