Nyheter
Vad är sanningen om Ukraina-Kina-avtalet?

I början av veckan skrev vi om att Kina ingår ett massivt jordbruksavtal med Ukraina, där Kina skulle hyra 5 % av Ukrainas yta. Artikeln fick stor uppmärksamhet i Sverige samt Norge. Internationella medier som också refererade till artikeln i South China Morning Post fick enorm uppmärksamhet för sina artiklar.
Precis som vi förutspådde så blev känslorna starka kring avtalet. Det ukrainska företaget KSG Agro verkar ha tagits på sängen av uppståndelsen och gick ut och förnekade uppgifterna (se nedan). Det har i media även pratats om en felöversättningen gjord av den kinesiska tidningen. KSG Agro bekräftar dock att de ingått ett avtal, men att det ska gälla konstbevattning av 3000 hektar, inte om att hyra ut 3.000.000 hektar land.
En felöversättning känns helt uteslutet. Artikeln var väldigt detaljerad. Det går inte att få ett avtal om samarbete av viss konstbevattning, till ett avtal om att hyra 3.000.000 hektar och en helt lista av konkreta samarbeten. Vidare skriver KSG Agro att de inte ska sälja mark, vilket de säger att de inte har laglig rätt till. Det har dock bara pratats om att hyra ut mark, varför då förneka en försäljning?
Vi kan även konstatera att det i september förra året rapporterades att Ukraina skulle ingå ett ovanligt låneavtal med Kina. Ukraina skulle låna 3 miljarder dollar av Kina i utbyte mot spannmål.
Det är möjligt att det någonstans blev fel med faktainsamlingen hos South China Morning Post. Men det är helt klart att Kina vill säkra leveranser av jordbruksråvaror från Ukraina och det är klart att Kina och Ukraina samarbetar på högsta nivå, med mångmiljardbelopp. Det kommer nog att visa sig över tid att artikeln i det stora hela var rätt. Det är bara för politiskt känsligt, både nationellt och internationellt, att Kina lägger vantarna på stora delar av matproduktionen i “Europas kornbod”.
Refutation of information
The news published in the media about a Xinjiang corporation and KSG Agro does not reflect the reality.
On 31 May 2013, KSG Agro signed a letter of intent with Xinjiang Production and Construction Corps, China National Corporation for Overseas Economic Cooperation and China-Ukraine International Engineering Cooperation Association Limited.
The letter of intent discusses the issue of cooperation between the Chinese corporations and KSG Agro in areas of business interest for the agricultural holding, in particular, in the areas of efficiency improvements, the installation of drip irrigation systems and the application of modern agricultural technologies.
In July and August, a group of Chinese specialists visited Ukraine. Official meetings were held in the Dnipropetrovsk Regional State Administration and the local government of Crimea. There was ample media coverage of the results of these meetings and possibilities of cooperation.
At the moment, KSG Agro and its Chinese partners are working on a contract for cooperation in the execution of a project aimed at the installation of drip irrigation systems over an area of 3,000 hectares in 2014. The Chinese party is interested in investing in and delivering equipment for the drip irrigation systems. This is just the first stage of a project that may in the future gradually expand to cover more areas covered by the drip irrigation systems as well as the first stage of cooperation in the area of application of modern technologies in crop production, vegetable growing and pig farming.
KSG Agro does not intend or have any right to sell land to foreigners, including the Chinese.
Press services of KSG Agro S.A.
Nyheter
Kakaopriserna stiger på minskade leveranser från Elfenbenskusten

En svagare dollar i torsdags ledde till att flera spekulanter som tagit position för fallande pris valde att täcka sina korta positioner i kakaoterminer. Efter att regeringsdata visade att utbudet av kakao från Elfenbenskusten ser ut att minska så har kakaopriset stärks. Kursuppgången begränsades emellertid av att de europeiska kakaolagren stigit till 139 060 MT, den högsta siffran på sex månader.
Måndagens regeringsdata visade att Elfenbenskustens bönder skickade 1,73 MMT kakao till landets hamnar för regleringsåret 2022/2023 från 1 oktober till 12 mars. Siffran är en minskning med 3,4 procent på årsbasis. Elfenbenskusten är den största kakaoproducenten i världen.
Nigeria ser en nedgång i sin kakaoexport
En nedgång i kakaoexporten från Nigeria är gynnsam för priserna. Cocoa Association of Nigeria rapporterade i måndags att landets kakaoexport för januari 2023 sjönk med 5,9 procent på årsbasis till 43 405 MT. Nigeria är världens femte största producent av kakaobönor.
Oron för utbudet på vissa västafrikanska kakaogrödor har begränsat eventuella nedgångar i kakaopriserna. Kakaobönder fortsätter att kämpa med bristen på gödningsmedel och bekämpningsmedel eftersom Rysslands krig i Ukraina har begränsat den ryska exporten av kaliumklorid och andra gödningsmedel över hela världen.
Tidigare den här månaden steg kakao i New York till en högsta nivå på två år, och kakao i London nådde en högsta nivå på 13 veckor, efter att International Cocoa Organization (ICCO) förutspådde att de globala kakaolagren 2022/2023 skulle falla 3,5 % år/år till 1,653 MMT.
Nyheter
Lundin Mining gör stort förvärv – 75 procent av bolagets intäkter kommer nu från koppar

Lundin Mining meddelade tidigare idag att de förvärvar 51 procent av SCM Minera Lumina Copper av JX Nippon Mining & Metals Corporation. Lundin Mining har rätt att förvärva ytterligare 19 procent under en femårsperiod. Det förvärvade bolaget driver koppar-molybden-gruvan Caserones i Chile.
Lundin Mining betalar 800 miljoner USD vid tillträde och sedan 150 miljoner USD under en period på sex år. De ytterligare 19 procenten kan förvärvas för 350 miljoner USD.
Förvärvet är i linje med Lundin Minings strategiska mål och ger företaget en storskalig kopparproduktion med lång livstid med ett bra kassaflöde, som kompletterar Lundin Minings befintliga verksamheter och högkvalitativa tillgångar inom basmetaller med stort fokus på koppar. Förvärvet gör att 75 procent av Lundin Minings intäkter kommer att komma från koppar.
Dagens industri frågar vd Peter Rockandel om det är rimligt att köpa Caserones med tanke på investeringsbehovet för Josemaria. Han svarar ”Att få köpa en världsklasstillgång som dessutom är strategiskt helt rätt för den existerande portföljen är otroligt ovanligt så det är inget man kan tacka nej till. Dessutom gör vi det här köpet utan skuld och gruvan kommer direkt att generera fritt kassaflöde”.
Nyheter
Robusta-bönan är rebellen på kaffemarknaden

Kaffe, drycken som så många av oss i världen älskar att konsumera, görs på rostade och malda kaffebönor. Det finns två huvudsakliga bönor i världen, Arabica och Robusta. Arabica är bönan som används i bra kaffe, medan Robusta används i billigare kaffe och snabbkaffe.
Men måste verkligen Robusta vara sämre? Det finns en rörelse som drivs av två faktorer som talar för en uppvärdering av Robusta-bönan.
Den ena faktorn är marknadsföring, Arabica har marknadsförts som kvalitét och Robusta som dålig. Det har gjort att Robusta prissätts lägre än Arabica och säljs som ett bulkkaffe. Kaffeodlare har inte kunnat investera i att utveckla Robusta-bönan eftersom ingen har velat betala extra för något som uppfattas som dåligt. Men det finns ett nytt intresse för Robusta-bönan bland kaffe-konnässörer. Och när det finns ett intresse, så finns det en vilja att betala och då blir det möjligt för odlare att investera i utveckling av bönan.
Den andra faktorn är klimatet. Arabica är en känslig växt som kräver ett mycket speciellt klimat. Det är svårt att expandera produktionen i takt med att fler vill dricka kaffe. Tvärt om har klimatförändringar gjort att områden där Arabica trivs har minskat. Robusta däremot är mycket tåligare.
-
Nyheter7 dagar ago
Bluelake Mineral har den största kända oexploaterade nickelfyndigheten i Europa
-
Nyheter2 veckor ago
Oljepriset lägre än intervallet där USA ska köpa tillbaka olja – över hela terminskurvan
-
Nyheter1 vecka ago
Den stora oljeoptimisten Goldman Sachs tror inte längre på 100 USD-olja i år
-
Nyheter5 dagar ago
Trafigura tror att koppar kan slå ett nytt prisrekord under kommande 12 månader
-
Nyheter2 veckor ago
Oman tar ett stort steg i att bli en stor producent av vätgas
-
Nyheter4 veckor ago
Den sämsta apelsinskörden på 90 år i Florida
-
Nyheter2 veckor ago
Företagare kan säkra kassan genom att köpa fysiskt guld
-
Nyheter3 veckor ago
Turkiets import av guld från Schweiz nådde högsta nivån på elva år