Analys
Swede Resources – Från mygga till jätte?
I och med förvärvet av flera leaseområden på Texas Gulfkust har Swede Resources sadlat om helt; från producerande bolag till leaseägare. Chansen finns nu för en kraftig intäktsökning som bygger på andras investering i brunnar på leaseområdet. Detta är extremt lönsamt för Swede Resources då de teoretiskt sett kan undanhålla sig från egna investeringar på leaseområdet och passivt samla in leaseavgifter från investerare i brunnar på området. Upplägget ser ut som sådant att Swede Resources och övriga leaseägare har rätt till hela 25% av vinsten från eventuella brunnar på området, och i nuläget kontrollerar Swede Resources 83,2% av leaserna.
Vår prognos innebär en negativ EBITDA för 2012, ett år som emellertid bör ses som ett mellanår. Till följd av en höjd investeringstakt samt bortfall av avskrivningar stiger vinsten och EBITDA kraftigt 2013. Bolaget värderas till P/E 9,1 och 3,3 för 2013 respektive 2014. Potentialen kan tyckas liten sett till vinsten för 2013, men i förhållande till den kraftiga tillväxten, samt det faktum att bolaget bygger upp en relativt stadig intäktsbas som inte kräver några egna investeringar är bolaget en extremt intressant investering på lång sikt. Axiers DCF-analys av utdelningar 2012 och framåt ger ett motiverat värde på 1,63 SEK per aktie.
Beskrivning av verksamheten
Swede Resources är ett gas- och oljebolag verksamt i USA och Ungern. Bolaget grundades 2001, och vid denna tidpunkt varierade andelarna i de olika projekten mellan 0,25-0,5%. De senaste åren har andelarna vuxit till mellan 5% och 10 %. I USA har bolaget ett starkt kontaktnät, och det är följaktligen där bolaget har större delen av sin verksamhet. Verksamheten i Ungern utgörs främst av gasprojektet Péneszlek, med producerande brunnar PEN-101 och PEN-105. Emellertid är inte längre rena investeringar i brunnar den mest intressanta delen av Swede Resources. Under sommaren 2011 inledde bolaget förvärv av leaseområden vid Texas Gulfkust. Till en början förvärvades 5 leaseområden uppgående till 50 acres, och i dagsläget kontrollerar bolaget 312,5 acres. Den första borrningen på leaseområdet väntas börja under våren/sommaren.
Swede Resources har i nuläget inga anställda. Bolaget drivs istället på konsultbasis av Ulrich & Co – ett av VD Ulrich Andersson helägt bolag. I nuläget har Swede Resources därmed i stort sett obefintliga personalkostnader. Det krävs därför inget större genombrott för att bolaget ska redovisa en jämförelsevis hög vinst.
Axier Review
Rapporten för det fjärde kvartalet 2011 visade på en viss nedgång i intäkter för Swede Resources, något som till stor del består på tillfälliga faktorer. Delvis har gaspriset rasat i USA, men oljepriset och det ungerska gaspriset har hållit sig stabilt eller stigit under perioden. Det sjunkande gaspriset i USA har minskat bolagets viktning mot gasproduktion i USA, och större delen av bolagets intäkter beror i nuläget på oljepriset (det ungerska gaspriset baseras på historiska oljepris).
USA – leasområdena i fokus
Arbetet med Swede Resources leaseområden på High Island på Texas Gulfkust fortlöper och i slutet på 2011 tecknades bland annat ett operatörsavtal med CasKids Operating Company. Swede Resources har fortfarande en andel på 83,2% i leaserna, och väntas kunna bibehålla denna trots ökande kapitalbehov. Under 2011 avyttrades 16,8% av leaserna för ca 3,4 MSEK med en reavinst på 3,2 MSEK. Det innebär att leaserna i dagsläget innehar ett dolt övervärde på knappt 16 MSEK (totalt värde på ca 17 MSEK). Det är ett relativt lättrealiserat värde, vilket innebär en buffert mot kapitalbrist för bolaget.
Borrningar är extremt kostsamma och vid årsskiftet hade Swede Resources enbart 2,2 MSEK i kassan. Det ska emellertid sägas att Swede Resources kan göra en aktiv avvägning kring hur stor andel bolaget vill ha i brunnar på det egna leaseområdet. Bolagets kapitalbehov för leaseutvecklingen är således avhängigt hur stora andelar de väljer att ta i borrningarna på området, så länge intresse kan väckas för investering i borrningarna. Att ta steget från att vara investerare i enstaka brunnar till att agera leaseägare är ett stort steg för Swede Resources. Det kan dessutom bli en väldigt lönsam saga, som ändrar hela bolagets affärsupplägg. Ägare av leaserna har rätt till 25% av vinsten från eventuella borrningar på leaseområdet. Övriga 75% går till investerare i den specifika brunnen. Dessa investerare måste emellertid stå för 100% av kostnaderna.
I nuläget utgör borrstart på leaseområdena på High Island den största triggern i Swede Resources, men bolaget driver även en del amerikanska projekt vid sidan lease-projektena. Produktionstesterna från borrningen av brunnen Mc Kee #1 som genomfördes under sommaren 2011 är fortfarande inte klara, och kan tänkas dra ut på tiden. Arbetet har bland annat förskjutits till följd av ett operatörsbyte. Mc Kee #1 förväntades vid borrstart nå en produktion på 120 fat olja och 3000 mcf gas per dag. För Swede Resources med sin andel på 1% skulle detta innebära intäkter på ca 400 000 – 450 000 kronor per år. Det är ingen enorm summa, men skulle innebära ett relativt kraftigt lyft i förhållande till förra årets omsättning på 2,9 MSEK. Emellertid finns en risk för att hela projektet går i sank.
Tidigare var Swede Resources paradprojekt i USA investeringen i ett blandat olje- och gasprojekt i Cimarron County Oklahoma. Den första av borrningarna var Jenkins 1-14 vilken genomfördes under sommaren 2010. Efter mycket problem ligger denna brunn nu i startgroparna för att börja producera. Produktionstillstånd har skickats in till myndigheterna i Oklahoma och ett godkännande är allt som krävs för att starta produktionen. Tidigare har Swede Resources uttryckt höga förväntningar på Jenkins 1-14, och förhoppningsvis kommer ett godkännande för produktionsstart inom kort. Ägarandelen i brunnen är 2,5%. Faller allting väl ut kommer Jenkins 1-14 att följas av fler borrningar på området.
Ungern – temporärt produktionstapp
Mot slutet av 2011 började produktionen från Péneszlek-området i Ungern att falla. I slutet av året låg produktionen från fältet på 400-500 mcf/månad mot ca 1 000 mcf/månad vid årets början. Detta beror i hög grad på att en förkastning stängt in en gasreservoar i PEN-105, den ena av bolagets två brunnar på området. I slutet på mars inleddes borrningen av ett sidetrack till brunnen. Borrningen resulterade i frigörandet av en indikerad gasficka, vilket ökade produktionen samt förlängde livslängden på brunnen. Initialt producerade 982 mcf/dag efter borrningen av sidetracket, av vilket ca 600 mcf/månad tillfaller Swede Resources. Det innebär att produktionen bör kunna återgå till nivån som rådde under början av 2011. Till skillnad från gaspriset i USA har dito i Ungern dessutom fortsatt att stiga i slutet på 2011 och början på 2012, och ligger i nuläget på ca 14 USD/mcf. Detta är betydligt högre än de cirka 2 USD/mcf producenter erhåller för gas i USA, och beror på det faktum att gaspriset i Ungern är kopplat till oljepriset.
Ytterligare ett intressant projekt i Ungern är Swede Resources andel i det 1990 kvadratkilometer stora området Igal-II. Genom bolaget Pelsolaj kft kontrollerar Swede Resources hela 10% av projektet.
Stora dolda värden
Swede Resources är svårt att värdera utifrån oljereserver i och med att bolaget inte tillgängliggörs sådana siffror från sina projekt i USA. Bolagets oljeprojekt redovisas som materiella anläggningstillgångar, och är där enbart värderade till den investerade summan minus avskrivningar. Misslyckade investeringar skrivs av direkt vilket innebär att redovisade tillgångar generellt sett har ett verkligt värde över det investerade. Vid årsskiftet uppgick redovisade materiella anläggningstillgångar till drygt 18 MSEK, vilket trots dolda övervärden är en bit över dagens värdering av Swede Resources. Det dolda värdet i High Island-leaserna bör dessutom vid värdering av Swede Resources adderas till tillgångarna då avyttring av andelar i leaserna inte är ett alltför stort arbete. Enligt denna modell uppgick substansvärdet på bolagets tillgångar till drygt 36 MSEK vid årsskiftet. Substansrabatten i och med dagens värdering av Swede Resources på 13,6 MSEK ligger därmed på hela 63%. Swede Resources värderas till 0,62 gånger det egna kapitalet, vilket innebär att tillgångarna värderas lågt även med övervärdet i leaserna borträknat.
Prognoser och värdering
EBITDA och resultat var som väntat negativt under det fjärde kvartalet 2011, och kommer troligtvis att ligga på liknande nivåer fram till det tredje kvartalet i år. Siffrorna för det sista kvartalet 2011 ser dessutom ovanligt dystra ut till följd av ett tillfälligt fall i nettomarginalen för bolagets produktion. Delvis har ett kraftigt fallande gaspris i USA påverkat marginalerna negativt, men till stor del beror marginalfallet på sådant som det tillfälliga produktionstappet i Ungern, oväntade underhållsarbeten och dylikt. Vi har inte gjort några större justeringar i våra prognoser baserat på rapporten för det fjärde kvartalet 2011. En viss justering har gjorts för det temporära produktionsfallet i Ungern. Utöver en viss justering för återhämtning av produktionen i Ungern bygger våra prognoser enbart på utveckling av leaseområdena på High Island.
Inledningsvis väljer vi att vara relativt försiktiga i våra prognoser (se tabell ovan). Vi har valt att anta enbart en borrning på leaserna per kvartal jämfört med väntade 1-2. Sker borrningarna i en snabbare takt kommer våra prognoser att behöva revideras upp kraftigt. Det bör även nämnas att Swede Resources på sikt kan belåna investeringarna och på så vis nå högre avkastning.
Prognos 2012 – 2015
Något som inte kommer att förbättra kassaflödet men däremot resultatet efter skatt kraftigt är den slutförda avskrivningen av ägarandelen i det ungerska bolaget Petro Pequnia. Tillgången skrivs av under en treårsperiod och kommer att vara fullt avskriven i mitten på 2012. Denna avskrivning har belastat resultatet med knappt 2 miljoner årligen. I förhållande till dagens värdering av Swede Resources på 13,6 miljoner kronor kommer detta avskrivningsbortfall att ha betydande effekt på resultatet, något som syns tydligt i 2013 års siffror.
2012 kommer att bli ett mellanår för Swede Resources i och med att borrprogrammet på leaseområdet High Island tar fart först under årets andra halva. 2013 lyfter resultatet, men det är på sikt den stora potentialen finns i Swede Resources. Att bolaget bygger upp ett stadigt intäktsflöde från andras investeringar på det egna leaseområdet har potential att skapa en snöbollseffekt. Intäktsbasen kommer att öka kontinuerligt, med förbehåll för eventuella mekaniska problem eller ett sjunkande oljepris. Att de ökande intäkterna i teorin inte kräver investeringar från Swede Resources sida ger potential till stora utdelningar när snöbollen väl har satts i rullning.
Swede Resources har ännu inte beslutat om framtida utdelningar. Ovan har vi räknat med att 40% av vinsten delas ut från och med 2014 (2013 års vinst), och beräknad WACC är 15%. Vår riktkurs sätts till 1,63 SEK vilket innebär en potential på drygt 90%. Notera att detta enbart är baserat på potentiell utdelning och inte fritt kassaflöde.
TO 4B
Under 2011 gav Swede Resources ut vederlagsfria teckningsoptioner, vilket innebär att det idag finns två sätt att investera i bolaget. 5 teckningsoptioner ger rätt till att teckna 1 ny aktie i Swede Resources till genomsnittskursen under 2012-02-01 – 2012-04-27 minus 20%.
Teckningsperioden är 1 – 31 maj 2012. Totalt kan 3 226 214 B-aktier komma att tecknas för, vilket ytterligare innebär en kapitalbuffert för bolaget. I nuläget kostar en teckningsoption 3 öre, vilket innebär att kostnaden för rätten att teckna en aktie är 15 öre.
Axiers bedömning
Swede Resources värderas i nuläget till en rabatt på eget kapital på knappt 40%. Detta trots betydande övervärden i bolagets projekt – framförallt i bolagets nyförvärvade lease där det dolda övervärdet ligger på cirka 16 MSEK, enbart detta en bit över dagens värdering av Swede Resources. Vår DCF-värdering av utdelningar från 2012 och framåt ger oss en riktkurs på 1,63 SEK per aktie, en bra bit över dagens kurs. Det ska emellertid sägas att någon utdelning med högsta sannolikhet inte kommer att bli aktuell förrän i början på 2014, således om två år.
Brunnar i närliggande områden till Swede Resources lease i Texas håller i stort sett en konstant produktionsnivå vilket innebär att en relativt stadig intäktsbas från leaseintäkter kommer att byggas upp under kommande år. Intäkter från leaseägandet medför dessutom knappt några kostnader för Swede Resources. Att bolaget kan välja att ta små andelar i de första borrningarna på leaseområdet stärker vår tro på att Swede Resources kommer att klara hela utvecklingsarbetet utan kapitaltillskott, och Swede Resources bör till och med kunna vidmakthålla sin nuvarande andel i leaserna.
Med dagens höga oljepris har brunnar på leaseområdet på High Island en återbetalningstid på 3-5 år samt relativt stabil avkastning under 20 år, vilket innebär att investeringsviljan inte torde vara något problem. Faller den första borrningen på området väl ut kommer resten att flyta på av sig självt för Swede Resources. Den lilla oljemyggan har på några års sikt möjlighet att bli en etablerad oljeaktör. Axier rekommenderar köp delvis på kort sikt då borrningsstart på leaseområdet kommer att innebära en skjuts upp för aktien, men framförallt kan Swede Resources bli en exceptionellt bra investering på lång sikt.
[hr]
Axier Equities har av styrelsen i Swede Resources anlitats för att underlätta kommunikationen med svenska kapitalplacerare och nyhetsmedier. En av de uppgifter som Axier Equities har är att vara styrelsen behjälplig att kommunicera nyheter och rapporter till placerarkollektivet, bland annat i form av denna analys.
Vare sig Axier Equity eller någon av Axiers anställda eller frilansande analytiker äger aktier i Swede Resources. Samtliga eventuella förändringar av innehav i Swede Resources kommer att rapporteras löpande.
Analys
Brent crude will pull back if the US climbs down its threats towards Iran
Brent crude rose 2.7% last week to $65.88/b with a gain on Friday of 2.8%. Unusually cold US winter weather with higher heating oil demand and likely US oil supply outages was probably part of the bullish drive at the end of last week. But US threats towards Iran with USS Abraham Lincoln being deployed to the Middle East was probably more important.

Brent crude has maintained the gains it got from 8 January onwards when it rose from the $60/b-line and up to around $65/b on the back of Iranian riots where the US added fuel to the fire by threatening to attack Iran in support of the rioters. This morning Brent has tested the upside to $66.54/b. That is short of the $66.82/b from 14 January and Brent has given back part of the early gains this morning and is currently trading close to unchanged versus Friday’s close with a dollar decline of 0.4% not enough to add much boost to the price yet at least.
Brent crude front-month prices in USD/b

The rally in Brent crude from the $60/b-line to its current level of $65-66/b seems to be tightly linked to an elevated risk of the US attacking Iran in support of the rioters. Bloomberg reported on Saturday that the US has dispatched the USS Abraham Lincoln aircraft carrier and its associated strike group to the Middle East. It is a similar force which the US deployed to the Caribbean Sea just weeks before the 3 January operation where Maduro was captured. The probability of a US/Israeli attack on Iran is pegged at 65-70% by geopolitical risk assessment firms Eurasia Group and Rapidan Energy Group. Such a high probability explains much of the recent rally in Brent crude.
The recent rally in Brent crude is not a signal from the oil market that the much discussed global surplus has been called off. If we look at the shape of the Brent crude oil curve it is currently heavily front-end backwardated with the curve sloping upwards in contango thereafter. It signals front-end tightness or near term geopolitical risk premium followed by surplus. If the market had called off the views of a surplus, then the whole Brent forward curve would have been much flatter and without the intermediate deep dip in the curve. The shape of the Brent curve is telling us that the market is concerned right now for what might happen in Iran, but it still maintains and overall view of surplus and stock building unless OPEC+ cuts back on supply.
It also implies that Brent crude will fall back if the US pulls back from its threats of attacking Iran.
Brent crude forward curves in USD/b.

Analys
Oil market assigns limited risks to Iranian induced supply disruptions
Falling back this morning. Brent crude traded from an intraday low of $59.75/b last Monday to an intraday high of $63.92/b on Friday and a close that day of $63.34/b. Driven higher by the rising riots in Iran. Brent is trading slightly lower this morning at $63.0/b.

Iranian riots and risk of supply disruption in the Middle East takes center stage. The Iranian public is rioting in response to rapidly falling living conditions. The current oppressive regime has been ruling the country for 46 years. The Iranian economy has rapidly deteriorated the latest years along with the mismanagement of the economy, a water crisis, encompassing corruption with the Iranian Revolutionary Guard Corps at the center and with US sanctions on top. The public has had enough and is now rioting. SEB’s EM Strategist Erik Meyersson wrote the following on the Iranian situation yesterday: ”Iran is on the brink – but of what?” with one statement being ”…the regime seems to lack a comprehensive set of solutions to solve the socioeconomic problems”. That is of course bad news for the regime. What can it do? Erik’s takeaway is that it is an open question what this will lead to while also drawing up different possible scenarios.
Personally I fear that this may end very badly for the rioters. That the regime will use absolute force to quash the riots. Kill many, many more and arrest and torture anyone who still dare to protest. I do not have high hopes for a transition to another regime. I bet that Iranian’s telephone lines to its diverse group of autocratic friends currently are running red-hot with ”friendly” recommendations of how to quash the riots. This could easily become the ”Tiananmen Square” moment (1989) for the current Iranian regime.
The risks to the oil market are:
1) The current regime applies absolute force. The riots die out and oil production and exports continue as before. Continued US and EU sanctions with Iranian oil mostly going to China. No major loss of supply to the global market in total. Limited impact on oil prices. Current risk premium fades. Economically the Iranian regime continues to limp forward at a deteriorating path.
2) The regime applies absolute force as in 1), but the US intervenes kinetically. Escalation ensues in the Middle East to the point that oil exports out of the Strait of Hormuz are curbed. The price of oil shots above $150/b.
3) Riots spreads to affect Iranian oil production/exports. The current regime does not apply sufficient absolute force. Riots spreads further to affect oil production and export facilities with the result that the oil market loses some 1.5 mb/d to 2.0 mb/d of exports from Iran. Thereafter a messy aftermath regime wise.
Looking at the oil market today the Brent crude oil price is falling back 0.6% to $63/b. As such the oil market is assigning very low risk for scenario 2) and probably a very high probability for scenario 1).
Venezuela: Heavy sour crude and product prices falls sharply on prospect of reduced US sanctions on Venezuelan oil exports. The oil market take on Venezuela has quickly shifted from fear of losing what was left of its production and exports to instead expecting more heavy oil from Venezuela to be released into the market. Not at least easier access to Venezuelan heavy crude for USGC refineries. The US has started to partially lift sanctions on Venezuelan crude oil exports with the aim of releasing 30mn-50mn bl of Venezuelan crude from onshore and offshore stocks according to the US energy secretary Chris Wright. But a significant increase in oil production and exports is far away. It is estimated that it will take $10bn in capex spending every year for 10 years to drive its production up by 1.5 mb/d to a total of 2.5 mb/d. That is not moving the needle a lot for the US which has a total hydrocarbon liquids production today of 23.6 mb/d (2025 average). At the same time US oil majors are not all that eager to invest in Venezuela as they still hold tens of billions of dollars in claims against the nation from when it confiscated their assets in 2007. Prices for heavy crude in the USGC have however fallen sharply over the prospect of getting easier access to more heavy crude from Venezuela. The relative price of heavy sour crude products in Western Europe versus Brent crude have also fallen sharply into the new year.
Iran officially exported 1.75 mb/d of crude on average in 2025 falling sharply to 1.4 mb/d in December. But it also produces condensates. Probably in the magnitude of 0.5-0.6 mb/d. Total production of crude and condensates probably close to 3.9 mb/d.

The price of heavy, sour fuel oil has fallen sharply versus Brent crude the latest days in response to the prospect of more heavy sour crude from Venezuela.

Analys
The oil market in 2026 will not be about Venezuela but about OPEC+ cutting or not
Lower this morning as Rodriguez opens for US cooperation. Brent crude is down 1.4% to USD 69.95/b this morning. The acting president in Venezuela, Delcy Rodriguez, has struck a much more conciliatory tone and offered to cooperate with the US. This reduces the risk for an extended embargo on Venezuelan oil exports with oil potentially flowing freely out of Venezuela in not too long if Rodriguez actually do cooperate as the US whishes.

Venezuela is not a big oil producer today. It produced 960 kb/d in November. At the same time it consumes some 400 kb/d with net to the world exports of only 560 kb/d. Supply risk to the global oil market is thus very limited as it stands today.
Venezuela produced closer to 2.4 mb/d in 2015. But years of corruption plus US sanctions has eroded production capacity. Its oil infrastructure is worn down. Engineers who could get jobs in other countries have left.
What makes everyone lift their eyebrows over Venezuela with respect to oil is that it has the world’s largest oil reserves. The idea is that US capital coupled with Venezuelan oil reserves could lead to a major upturn in oil production. But it will require billions and billions of dollar and also time to drive production higher.
China has poured billions into infrastructure in Venezuela with most of it lost due to corruption. While Rodriguez now has opened for cooperation with the US, the corrupt regime under Maduro is probably still fully intact. It may not be all that safe for US oil majors to pour billions in capex into Venezuela.
Venezuela has the potential to produce significantly more oil. But lots of money and time to materialize it. Yes, it has the world’s largest oil reserves, but the world is full of oil reserves. The key question is thus more about where do you want to place your capex? What reserves will yield the greatest returns and the lowest risks versus corruption and geopolitics? Impressions from latest headlines is that US money is already knocking on the door in Venezuela, but it is too early to say whether such a dollar-flow will really materialize in the end or not.
The global oil market in 2026 will not be about Venezuela. It will be about OPEC+ balancing act between oil price and market share. Making cuts or not. The IEA projected in December that the world will only need 25.6 mb/d from OPEC in 2026 versus a production in November of 29.1 mb/d. If the IEA is correct then the OPEC will need to cut production by 3.5 mb/d to keep the oil market balanced.
Brent crude is at USD 69.95/b and OPEC+ confirmed this weekend that it will keep production unchanged in Q1-26. The consequence is that the oil price is heading lower by the week. We expect OPEC+ to shift from ”hold” to ”cut” as Brent crude moves to the low 50ies.
Venezuela crude oil production in mb/d

Production by OPEC versus what IEA projects is needed by the group in 2026.

Global observable oil inventory level according to the IEA in December.

-
Nyheter4 veckor sedanTrumps attack på centralbanken får guldet att stiga till över 4600 USD
-
Nyheter3 veckor sedanPremien på silver i Shanghai rusar i höjden, priset är nu 105 USD
-
Nyheter4 veckor sedanSteady Energy och Fortum fördjupar samarbetet om kärnreaktor för fjärrvärme
-
Nyheter2 veckor sedanSilverpriset stiger över 100 USD per uns
-
Nyheter3 veckor sedanBoliden ansöker om att Nautanen ska bli ett strategiskt projekt i EU
-
Nyheter3 veckor sedanChristian Kopfer om marknadens olika råvaror
-
Nyheter2 veckor sedanGuldpriset stiger till över 5000 USD per uns
-
Nyheter4 veckor sedanPriset på aluminium rusar förbi 5000 USD per ton i USA








