Följ oss

Analys

SEB Råvarubrev 4 juli 2017

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

SEB - Prognoser på råvaror - CommodityDrar dollarn norrut igen?

MARKNADEN I KORTHET

Kinesiskt PMI i fredags blev lite bättre än förväntat vilket hjälpte till att lyfta priset på basmetallerna ett snäpp till. Dessutom fick vi helgen besked om att den Kinesiska obligationsmarknaden, världens tredje största, nu så sakteliga ska öppnas upp för utländska köpare (flöden åt andra hållet dröjer nog något/några år ytterligare) via HK. Bra arbetslöshets och inköpschefsstatistik har vi också fått från Euroområdet. En stark TANKAN från Japan har givit bränsle åt Nikkei (vilket också en svagare yen gjort). Indien genomförde i helgen den största skattereformen, nationella momsregler, på 70 år vilket bör öka tillväxtpotentialen. Riksbankens besked idag, tisdag, att lämna räntan oförändrad och att ta bort de tre sista baspunkterna i en fallande räntebana (som nu är helt platt till kvartal 3 2018 då räntan förväntas vara -0,40 %) var ett förväntat utfall.

Anders Söderberg, SEB

Anders Söderberg, Redaktör

Råvaror: Efter åtta dagar på raken med stigande oljepris vore det inte konstigt om marknaden inte skulle ta en liten paus. Intressant nog stiger priset trots att allt fler analyshus justerar ned prognoserna och att Libyen nu nått upp till en produktionsnivå på 1m fpd, man kan gissa att OPEC ångrar att exkludera Libyen (och Nigeria) från överenskommelsen. Den långa spekulativa nettopositioneringen har fortsatt falla och är nu nere på nivåer vi inte sett sedan bottennivåerna för oljan i början av 2016. Följaktligen så är spekulanterna nu inte alls positionerade om priset skulle fortsätta stiga, något som vi tolkar positivt. Industrimetallerna har efter den senaste uppgången tagit en liten paus men vi tror på att positiva globala inköpschefsiffror fortsätter att stödja en fortsatt prisuppgång. Torkan på de amerikanska/kanadensiska prärierna har fortsatt att driva upp vetepriserna. Kvartalspriset på el fortsätter, efter en paus i juni.

Valuta: Dollarn ser nu ut att vara på väg att göra ett litet allvarligare försök att avsluta den nedåtkorrektion som vi befunnit oss i sedan början av året (dollar index, €/$). Ledartröjan har för närvarande USD/JPY, något som eventuellt kan komma att ändras om riskaptiten försämras.

Börser: Vi är fortsatt lite tveksamma till börserna i närtid och t.ex. både OMXS30 och DAX lämnade tekniska månadssäljsignaler i och med junistängningen. För OMX så blir utvecklingen runt 1600 nivån avgörande för den fortsatta utvecklingen.

Räntor: Långa räntor verkar nu ha funnit sina respektive korrektionsbottnar och fortsatt stigande räntor bör därför vara att vänta. Intressant nog verkar många centralbanker, nästan synkront, nu att börjat låta mer hökaktigare.

OBSERVATIONER I SAMMANDRAG

  • Olja – få nettolånga spekulanter kvar.
  • Nickel – avslutad korrektion?
  • Guld – fortsatt under press.
  • DAX – fler svaghetstecken.
  • USD/SEK – ett nytt försök att avsluta korrektionen.
  • OMX30 – testar 55d mv-bandet underifrån.

En placering i certifikat och warranter är förknippat med risker. Du kan förlora hela ditt investerade kapital. Läs mer om riskerna i SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för certifikat- och warrantprogram på seb.se/cert eller seb.se/mini

OLJA BRENT

Brentolja, dagsgraf, $49.57/fat.Förra veckan föll antalet borriggar med 1. Trenden har ju under en tid varit att allt färre riggar tagits i bruk så frågan har bara varit när vi skulle få en första negativ notering. Dock är en veckas statistik långt ifrån någon bekräftelse men ger ändå en fingervisning om att fallande priser ger svårigheter med finansiering (som ju i huvudsak sker genom företagsobligationer) och därigenom minskad aktivitet. I och med inträdet i kvartal 3 (och sedan 4) har vi kommit in i en period som säsongsmässigt betyder ökad efterfrågan och förhoppningsvis en snabbare neddragning av lagren. Vad som talar emot det är fortsatt ökad produktion i Nigeria och Libyen. Flytande oljelager dvs. chartrade supertankers är också på rekordnivå.

Konklusion: Det värsta kan nu eventuellt vara över för oljepriset.

OBSERVATIONER

+ IEA’s prognos är för ökad efterfrågan på OPEC olja under H2.
+ Spekulanterna har den minsta nettolånga positionen sedan jan 2016.
+ Ökad geopolitisk oro.
+ En förlängd OPEC neddragning med 9 månader till 31/3-18.
+ Situationen i Venezuela förvärras kontinuerligt.
+ Globala lagerneddragningar är nu en etablerad trend men det går långsamt, väldigt långsamt.
+ Tekniskt sett så uppvisar den accelererande uppgången ett positivt momentum.
– Libysk produktion nu uppe i 1m fpd.
– Forcadoterminalen ökar Nigerias export med ~200k fpd och prognosen för Nigeria är att nå 2m fpd i augusti.
– Rekordnivåer för flytande oljelager.
– Hur OPEC’s exitstrategi ska se ut.
– EIA höjer prognosen för amerikansk produktion 2018.
– Amerikanska bensinlager är stora för årstiden.
– Förslag att sälja halva den amerikanska strategiska reserven.
– Amerikansk produktion är nu upp lika mycket som icke OPEC medlemmarna ska skära ned.

Tillgängliga certifikat:
BULL OLJA X1, X2, X4, X5, & X10 S
BEAR OLJA X1, X2, X4, X5 & X10 S

NICKEL

NICKEL, dagsgraf, $10170 /tonBättre än förväntad Kinesisk PMI i fredags hjälpte till att lyfta metallpriserna ytterligare ett snäpp. Dock anser vi fortfarande att nickelpriset har fortsatt att dras med upp av de andra metallerna då fundamentala faktorer inte talar för ett högre pris. Vi ser också att när metallerna nu korrigerar lägre så är nickelsäljarna snabbt tillbaka på banan.

Konklusion: Uppgången över för denna gång?

OBSERVATIONER

+ Bättre än förväntad kinesisk PMI.
+ Fortsatt stark bostadsmarknad i Kina.
+ Rykten om att kinesiska myndigheter eventuellt ska lätta på regleringar avseende investeringar i råvaror (skulle det vara sant tillsammans med en mindre stram likviditet så skulle vi sannolikt få se en lite bättre uppgång).
+ Den långa spekulativa nettopositioneringen mer eller mindre oförändrad från förra veckan.
+ Om stridigheterna på Mindanao (Filippinerna) skulle komma att påverka nickelbrytningen i området.
+ Tekniska stöd i $8865 – 8410 området.
– Stigande dollar påverkar negativt.
– Första ökningen av produktionen sedan 2013 enligt ny rapport.
– Säsongsmässigt faller kinesisk nickelimport under andra halvåret (monsunregnen gör att dagbrottsbrytning tar en paus)
– Indonesien exporterar malm igen.
– Byte av Filippinsk miljöminister gör att risken för suspenderade/stängda gruvor är mycket lägre än tidigare.
– Likviditetssituationen i Kina (man vill framför allt pressa ”skuggbankssektorn”).
– Mer utbud på väg från Nya Kaledonien, Kanada och Australien.
– Tillnyktringen över Trump’s infrastrukturinvesteringar.
– Tekniskt sett så ser den långsamma korrektivas uppgången nu att ha kommit till sitt slut. Faller vi tillbaka under 55d mv-bandet kommer det att stärka oss i vår vy.

Tillgängliga certifikat:
BULL NICKEL X1 & X4 S
BEAR NICKEL X2 & X4 S

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

GULD

GULD spot dagsgraf, $1225/uns.Guldet har verkligen inte presterat väl under den senaste månaden. Dollar och guld har under juni fallit i tandem vilket är ett klart svaghetstecken för den gyllene metallen. Obligationsräntor har stigit kraftigt, tonfallet från centralbanker har på senaste tiden också blivit mer hökaktigt, samtidigt som inflationstakten backat något så sammantaget så har miljön inte varit gynnsam för guld. Skulle marknaden etablera sig under $1214 mörknar utsikterna ytterligare.

Konklusion: Under press (och än mer så under $1214).

OBSERVATIONER

+ Dollarns ($ index) försök till återhämtning ser än så länge inte förtroendegivande ut.
+ Långsammare höjningstakt från FED då inflationen riskerar att krypa ned ytterligare i höst pga. energipriserna.
+ Svagare amerikansk statistik under kvartal 2.
+ Asiatisk fysisk import fortsatt stark.
+ Den geopolitiska situationen och då framför allt Nordkorea.
+ SPDR guld ETF godkända enligt den nya Shariastandarden.
+ Fallande produktion (peak-gold 2015), det är numera guldskrotet som täcker underskottet.
+ Om inflationen dvs. realräntorna skulle börja falla igen.
+ Tekniskt viktigt stöd vid $1214.
– Många centralbanker har på senare tid börjat låta betydligt mer hökaktiga.
– Den långa spekulativa nettopositionen fortsätter att falla.
– Inflationen är fortsatt låg.
– Alla typer av volatilitets/skräckindikatorer är på väldigt låga nivåer vilket visar en mycket låg grad av stress i marknaden.
– Om dollarn skulle stiga kraftigt.
– Tekniskt sett så utlöses en ny säljsignal vid ett brott av $1214.

Tillgängliga certifikat:
BULL GULD X1, X2, X4, X5 & X10 S
BEAR GULD X1, X2, X4, X5 & X10 S

DAX

DAX dagsgraf, €12446Tysk statistik fortsätter att visa på styrka i ekonomin. Även utsikterna för Euro-området har förbättrats vilket gynnar Tyskland då Euro-länderna är Tysklands största exportdestination. Även att Italien fått grönt ljus för den senaste bankräddningsoperationen lättar på trycket. Dessutom är det de banker med störst andel dåliga lån som tas om hand vilket är bra för det europeiska banksystemet. Dock har flödet i USA in i Europabaserade ETF:er minskat vilket kan peka mot vinsthemtagningar dvs. försäljningar av europeiska aktier och euro. Vi tycker också att vår fråga från förra veckan om varför stark statistik inte leder till annat än misslyckade försök på uppsidan. Den dagliga säljsignalen den 20:e juni har ytterligare förstärkts då även månadsgrafen gick i sälj per den sista juni.

Konklusion: Vi förväntar oss mer vinsthemtagningar.

OBSERVATIONER

+ IFO slog nytt rekord i framtidsutsikter.
+ Tysk arbetslöshet är rekordlåg.
+ ECB lär hålla räntorna låga för lång tid framöver.
+ De senaste bankkriserna i Spanien och Italien under juni har inte lett till några svallvågor snarare tvärtom.
+ Lägre energipriser (både olja och gas ned samtidigt som euron har stärkts) gynnar europeisk industri.
– Minskat inflöde från amerikanska investerare.
– Stigande räntor.
– En liten men ändå viss osäkerhet inför det tyska Förbundsdagsvalet.
– President Trump’s handelspolitik, han har varnat tysk bilindustri.
– Den starkare euron utgör en motvind för hela eurozonen.
– Tekniskt sett så skickar marknaden sälj signal efter säljsignal.
– RSI divergensen visar på mycket svagt momentum på uppsidan.
– Tekniskt så har månadsgrafen signalerat för korrektion.
– Tekniskt så har vi brutit under den stigande 55d mv kanalen.

Tillgängliga certifikat:
BULL DAX X2, X5, X10 & X15 S
BEAR DAX X1, X2, X5, X10 & X15 S

USD/SEK

USD/SEK daglig graf, 8,5450Riksbanken tog som förväntat bort de tre sista punkterna i sin räntebana som nu är helt plan, -0,50 %, fram till kvartal 3 2018 då prognosen säger -0,40 %. Inte förrän kvartal 2019 förväntas räntan krypa upp över nollan. Samtidigt flaggar man för ytterligare obligationsköp vid behov. Så full fart på stimulanserna samtidigt som USA fortsätter att höja bör kunna stödja en återhämtning av USD/SEK kursen. Vi skulle dock behöva klättra upp över motstånd runt 8,62 och 8,69 för att också få mer bevis att köparna återvänt och inte bara för att ta vinst på korta positioner.

Konklusion: Ett nytt försök att avsluta korrektionen.

OBSERVATIONER

+ Riksbanken fortsätter att vara mycket expansiv.
+ Minskade inflöden från US till EU aktier.
+ Ekonomiskt överraskningsindex för USA har börjat stiga efter ett brant fall under kvartal 2.
+ FED’s räntehöjning.
+ Räntedifferensen Tyskland/USA som har minskat sedan i december ser nu ut att börja vidgas igen.
+ Riksbanken motsätter sig en kraftigare kronförstärkning.
+ Korträntedifferensen mellan USA och Sverige fortsätter att vidgas.
+ Dollarcykeln, 8/16-årscykeln, pekar mot en ny topp under 2017 eller nåddes den redan i december 2016?
+ Tekniskt sett kan nu en korrektionsbotten vara på plats och RSI vänder upp från översålt läge. En dagsvändningssignal gavs per måndagens stängning.
– Draghi’s senaste tal tolkades som hökaktigt.
– Lägre amerikanska inflationsförväntningar.
– Något högre än förväntad svensk KPI.
– Den stora osäkerheten avseende President Trump’s politik.
– Tekniskt sett är det negativt att vi ligger kvar i den tidigare kanalen och under det tidigare stödområdet.

Tillgängliga certifikat:
BULL USDSEK X1 & X4 S
BEAR USDSEK X4 S

OMX (TEKNISK ANALYS)

OMX30 daglig graf, 1626Så i och med nedgången i juni bröts den 11 månader långa sekvensen av kontinuerligt stigande kurser. Så sedan förra veckan så har vi fallit ned ur den konsolidering (positiv triangel eller multitopp som vi pekade på förra veckan) samt brutit under 55d mv bandet. Dessutom avslutades juni med att månadsgrafen sände en klar o tydlig varningssignal, en månadsvändningssignal. Vi är därför fortsatt avvaktande till OMX och inte med mindre än att vi bryter upp över juni-toppen blir vi positivare igen. Skulle innevarande studs avvisas från 55d mv bandet är det dags att bli ytterligare försiktig.

Konklusion: Vi har nu troligen inlett en period av nedåtkorrektion.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

OBSERVATIONER

+ Ekonomisk statistik fortsätter att vara positiv.
+ Trenden är fortsatt positiv, 55d mv bandet har en positiv lutning.
+ Priset har passerat 78,6 % korrektionspunkt av 2015/2016 nedgången vilket tenderar att leda till nya toppar.
+ Det långsiktiga vågmönstret är positivt.
– Månadsvändningssignal per sista juni.
– 55d mv band brutet.
– En ”överdrivet” lång uppgångssekvens (11 månader i sträck) bröts i och med nedgången in juni.
– Volatilitetsindex a’ la VIX & V2Xpå väldigt låga nivåer.
– Vecko och månadsgraferna är överköpta. På veckobasis har vi inte varit så här överköpta sedan inför toppen 2015.
– Fortsatt negativ divergens.

Tillgängliga certifikat:
BULL OMX X5, X10 & X15 S
BEAR OMX X5, X10 & X15 S

UTVECKLING SENASTE VECKAN SAMT SEDAN ÅRETS BÖRJAN

Prisutveckling

[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB:s Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

KÄLLOR

Bloomberg, Reuters, SEB

VILLKOR

För varje enskilt certifikat/mini future finns Slutliga Villkor som anger de fullständiga villkoren. Slutliga Villkor finns tillgängligt på kurssidan för respektive certifikat/mini future på www.seb.se, Börs & finans, fliken Strukturerade placeringar.

RISKER

En sammanfattning av de risker som är förknippade med Börshandlade certifikat generellt finns i Produktbroschyren för respektive certifikat eller mini future som är tillgängligt på seb.se/cert respektive seb.se/mini. För en fullständig bild av riskerna behöver du ta del av SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för Certifikat- och Warrantprogram som är publicerat på www.seb.se/cert respektive seb.se/mini.

DISCLAIMER

Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB:s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.

Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB:s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.

Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbanking-uppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.

Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande. Materialet riktar sig inte till personer vars medverkan kräver ytterligare prospekt, registrerings- eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Det åligger var och en att iaktta sådana restriktioner. Materialet får inte distribueras i eller till land där distribution kräver ovan nämnda åtgärder eller strider mot reglering i sådant land. Materialet riktar sig således inte till fysiska eller juridiska personer hemmahörande i USA eller i något annat land där publicering eller tillhandahållande av materialet är förbjudet eller strider mot tillämpliga bestämmelser i landet.

Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.

Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett publikt aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.

Analys

The Mid-East anchor dragging crude oil lower

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

When it starts to move lower it moves rather quickly. Gaza, China, IEA. Brent crude is down 2.1% today to $62/b after having traded as high as $66.58/b last Thursday and above $70/b in late September. The sell-off follows the truce/peace in Gaze, a flareup in US-China trade and yet another bearish oil outlook from the IEA.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

A lasting peace in Gaze could drive crude oil at sea to onshore stocks. A lasting peace in Gaza would probably calm down the Houthis and thus allow more normal shipments of crude oil to sail through the Suez Canal, the Red Sea and out through the Bab-el-Mandeb Strait. Crude oil at sea has risen from 48 mb in April to now 91 mb versus a pre-Covid normal of about 50-60 mb. The rise to 91 mb is probably the result of crude sailing around Africa to be shot to pieces by the Houthis. If sailings were to normalize through the Suez Canal, then it could free up some 40 mb in transit at sea moving onshore into stocks.

The US-China trade conflict is of course bearish for demand if it continues.

Bearish IEA yet again. Getting closer to 2026. Credibility rises. We expect OPEC to cut end of 2025. The bearish monthly report from the IEA is what it is, but the closer we get to 2026, the more likely the IEA is of being ball-park right in its outlook. In its monthly report today the IEA estimates that the need for crude oil from OPEC in 2026 will be 25.4 mb/d versus production by the group in September of 29.1 mb/d. The group thus needs to do some serious cutting at the end of 2025 if it wants to keep the market balanced and avoid inventories from skyrocketing. Given that IEA is correct that is. We do however expect OPEC to implement cuts to avoid a large increase in inventories in Q1-26. The group will probably revert to cuts either at its early December meeting when they discuss production for January or in early January when they discuss production for February.  The oil price will likely head yet lower until the group reverts to cuts.

Dubai: The Mid-East anchor dragging crude oil lower. Surplus emerging in Mid-East pricing. Crude oil prices held surprisingly strong all through the summer. A sign and a key source of that strength came from the strength in the front-end backwardation of the Dubai crude oil curve. It held out strong from mid-June and all until late September with an average 1-3mth time-spread premium of $1.8/b from mid-June to end of September. The 1-3mth time-spreads for Brent and WTI however were in steady deterioration from late June while their flat prices probably were held up by the strength coming from the Persian Gulf. Then in late September the strength in the Dubai curve suddenly collapsed. Since the start of October it has been weaker than both the Brent and the WTI curves. The Dubai 1-3mth time-spread now only stands at $0.25/b. The Middle East is now exporting more as it is producing more and also consuming less following elevated summer crude burn for power (Aircon) etc.

The only bear-element missing is a sudden and solid rise in OECD stocks. The only thing that is missing for the bear-case everyone have been waiting for is a solid, visible rise in OECD stocks in general and US oil stocks specifically. So watch out for US API indications tomorrow and official US oil inventories on Thursday.

No sign of any kind of fire-sale of oil from Saudi Arabia yet. To what we can see, Saudi Arabia is not at all struggling to sell its oil. It only lowered its Official Selling Prices (OSPs) to Asia marginally for November. A surplus market + Saudi determination to sell its oil to the market would normally lead to a sharp lowering of Saudi OSPs to Asia. Not yet at least and not for November.

The 5yr contract close to fixed at $68/b. Of importance with respect to how far down oil can/will go. When the oil market moves into a surplus then the spot price starts to trade in a large discount to the 5yr contract. Typically $10-15/b below the 5yr contract on average in bear-years (2009, 2015, 2016, 2020). But the 5yr contract is usually pulled lower as well thus making this approach a moving target. But the 5yr contract price has now been rock solidly been pegged to $68/b since 2022. And in the 2022 bull-year (Brent spot average $99/b), the 5yr contract only went to $72/b on average. If we assume that the same goes for the downside and that 2026 is a bear-year then the 5yr goes to $64/b while the spot is trading at a $10-15/b discount to that. That would imply an average spot price next year of $49-54/b. But that is if OPEC doesn’t revert to cuts and instead keeps production flowing. We think OPEC(+) will trim/cut production as needed into 2026 to prevent a huge build-up in global oil stocks and a crash in prices. But for now we are still heading lower. Into the $50ies/b.

Fortsätt läsa

Analys

More weakness and lower price levels ahead, but the world won’t drown in oil in 2026

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Some rebound but not much. Brent crude rebounded 1.5% yesterday to $65.47/b. This morning it is inching 0.2% up to $65.6/b. The lowest close last week was on Thursday at $64.11/b.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

The curve structure is almost as week as it was before the weekend. The rebound we now have gotten post the message from OPEC+ over the weekend is to a large degree a rebound along the curve rather than much strengthening at the front-end of the curve. That part of the curve structure is almost as weak as it was last Thursday.

We are still on a weakening path. The message from OPEC+ over the weekend was we are still on a weakening path with rising supply from the group. It is just not as rapidly weakening as was feared ahead of the weekend when a quota hike of 500 kb/d/mth for November was discussed.

The Brent curve is on its way to full contango with Brent dipping into the $50ies/b. Thus the ongoing weakening we have had in the crude curve since the start of the year, and especially since early June, will continue until the Brent crude oil forward curve is in full contango along with visibly rising US and OECD oil inventories. The front-month Brent contract will then flip down towards the $60/b-line and below into the $50ies/b.

At what point will OPEC+ turn to cuts? The big question then becomes: When will OPEC+ turn around to make some cuts? At what (price) point will they choose to stabilize the market? Because for sure they will. Higher oil inventories, some more shedding of drilling rigs in US shale and Brent into the 50ies somewhere is probably where the group will step in.

There is nothing we have seen from the group so far which indicates that they will close their eyes, let the world drown in oil and the oil price crash to $40/b or below.

The message from OPEC+ is also about balance and stability. The world won’t drown in oil in 2026. The message from the group as far as we manage to interpret it is twofold: 1) Taking back market share which requires a lower price for non-OPEC+ to back off a bit, and 2) Oil market stability and balance. It is not just about 1. Thus fretting about how we are all going to drown in oil in 2026 is totally off the mark by just focusing on point 1.

When to buy cal 2026? Before Christmas when Brent hits $55/b and before OPEC+ holds its last meeting of the year which is likely to be in early December.

Brent crude oil prices have rebounded a bit along the forward curve. Not much strengthening in the structure of the curve. The front-end backwardation is not much stronger today than on its weakest level so far this year which was on Thursday last week.

Brent crude oil prices have rebounded a bit along the forward curve.
Source: Bloomberg

The front-end backwardation fell to its weakest level so far this year on Thursday last week. A slight pickup yesterday and today, but still very close to the weakest year to date. More oil from OPEC+ in the coming months and softer demand and rising inventories. We are heading for yet softer levels.

The front-end backwardation fell to its weakest level so far this year on Thursday last week.
Source: SEB calculations and graph. Bloomberg data
Fortsätt läsa

Analys

A sharp weakening at the core of the oil market: The Dubai curve

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Down to the lowest since early May. Brent crude has fallen sharply the latest four days. It closed at USD 64.11/b yesterday which is the lowest since early May. It is staging a 1.3% rebound this morning along with gains in both equities and industrial metals with an added touch of support from a softer USD on top.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

What stands out the most to us this week is the collapse in the Dubai one to three months time-spread.

Dubai is medium sour crude. OPEC+ is in general medium sour crude production. Asian refineries are predominantly designed to process medium sour crude. So Dubai is the real measure of the balance between OPEC+ holding back or not versus Asian oil demand for consumption and stock building.

A sharp weakening of the front-end of the Dubai curve. The front-end of the Dubai crude curve has been holding out very solidly throughout this summer while the front-end of the Brent and WTI curves have been steadily softening. But the strength in the Dubai curve in our view was carrying the crude oil market in general. A source of strength in the crude oil market. The core of the strength.

The now finally sharp decline of the front-end of the Dubai crude curve is thus a strong shift. Weakness in the Dubai crude marker is weakness in the core of the oil market. The core which has helped to hold the oil market elevated.

Facts supports the weakening. Add in facts of Iraq lifting production from Kurdistan through Turkey. Saudi Arabia lifting production to 10 mb/d in September (normal production level) and lifting exports as well as domestic demand for oil for power for air con is fading along with summer heat. Add also in counter seasonal rise in US crude and product stocks last week. US oil stocks usually decline by 1.3 mb/week this time of year. Last week they instead rose 6.4 mb/week (+7.2 mb if including SPR). Total US commercial oil stocks are now only 2.1 mb below the 2015-19 seasonal average. US oil stocks normally decline from now to Christmas. If they instead continue to rise, then it will be strongly counter seasonal rise and will create a very strong bearish pressure on oil prices.

Will OPEC+ lift its voluntary quotas by zero, 137 kb/d, 500 kb/d or 1.5 mb/d? On Sunday of course OPEC+ will decide on how much to unwind of the remaining 1.5 mb/d of voluntary quotas for November. Will it be 137 kb/d yet again as for October? Will it be 500 kb/d as was talked about earlier this week? Or will it be a full unwind in one go of 1.5 mb/d? We think most likely now it will be at least 500 kb/d and possibly a full unwind. We discussed this in a not earlier this week: ”500 kb/d of voluntary quotas in October. But a full unwind of 1.5 mb/d”

The strength in the front-end of the Dubai curve held out through summer while Brent and WTI curve structures weakened steadily. That core strength helped to keep flat crude oil prices elevated close to the 70-line. Now also the Dubai curve has given in.

The strength in the front-end of the Dubai curve held out through summer while Brent and WTI curve structures weakened steadily.
Source: SEB calculations and graph, Bloomberg data

Brent crude oil forward curves

Brent crude oil forward curves
Source: Bloomberg

Total US commercial stocks now close to normal. Counter seasonal rise last week. Rest of year?

Total US commercial stocks now close to normal.
Source: SEB calculations and graph, Bloomberg data

Total US crude and product stocks on a steady trend higher.

Total US crude and product stocks on a steady trend higher.
Source: SEB calculations and graph, Bloomberg data
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära