Följ oss

Analys

SEB – Jordbruksprodukter, vecka 18 2012

Publicerat

den

SEB Veckobrev Jordbruksprodukter - AnalysSådden av majs går framåt mycket fort i USA. Nu är mer än hälften sått. Höstvetet är i mycket gott skick och det brukar leda till en stor skörd. På torsdag nästa vecka är det dags för WASDE-rapport igen. Den väntas vara ”bullish” sojabönor och ”bearish” vete och majs.

International Grains Council (IGC) skriver i sin senaste rapport att de globala marknaderna för spannmål och oljeväxter har påverkats kraftigt av en rad olika bedömningar av grödorna under april, där osäkerheten kring grödornas tillstånd har hjälpt till att upprätthålla en period av hög prisrörlighet.

Mestadels goda utsikter för den kommande amerikanska vete- och majsskörden tyngde marknaderna, medan resultaten var mer osäkra på andra håll och där det ogynnsamma vädrets effekter och dess påverkan på grödor i Europa och OSS fortfarande håller på att identifieras. Sojabönskomplexet har hållit sig fortsatt starkt allteftersom produktionsestimaten i Sydamerika successivt har justerats ned.

Tendens/Vy på råvarupriser - SEBFör vete, har nedgången i priserna i USA framförallt triggats av gynnsamma växtförhållanden, men det negativa, ”bearish”, sentimentet har mildrats av nedjusteringar i prognoserna för EU’s produktion samt en stark efterfrågan på gammal skörd, speciellt till foder. Den kraftiga ökningen i majspriserna i slutet på förra månaden har urholkats av en ökad optimism över att nästa skörd i USA kommer att bli mycket stor. Nedjusterade estimat över produktionen av i Sydamerika har gett stöd och drivit sojabönsmarknaden högre, med frontkontraktet på CBOT som nu närmar sig 4-års högsta.

Arealen för spannmål under 2012/13 förväntas öka med 1.6% till 539 miljoner hektar, den högsta på 16 år. Den totala vetearealen kommer sannolikt inte att förändras så mycket jämfört med 2011/12, medan arealen för majs och korn kommer att öka, framförallt i Nordamerika och OSS. Baserat på de senaste siffrorna över sådd areal och med hänsyn till visst bortfall av höstvete, justeras prognosen ned för spannmålsproduktionen under 2012/13 med 7 mt till 1 869 mt, vilket dock är en ökning med 1.5% sedan förra året. Veteproduktionen förväntas minska medan produktionen av majs, korn, durra, havre och råg förväntas öka. Den globala konsumtionen av spannmål beräknas öka med 1.5% jämfört med förra året, till rekordhöga 1865 mt, där användning av spannmål som foder beräknas stiga jämförelsevis snabbare än användningen till livsmedel eller till industriell bearbetning. En stigande efterfrågan på kött i utvecklingsländer förväntas vara en bidragande orsak till ökad användning av foder, men det kan däremot komma att bli ett litet skifte från vete till majs. Den globala efterfrågan på industriprodukter, såsom stärkelse, förväntas öka, medan efterfrågan från den amerikanska etanolsektorn kan komma att minska. Utgående lager i slutet på 2012/13 förväntas stiga något till 383 mt, en ökning för andra året i rad, och hos de största exportörerna förväntas den uppgå till 139 mt, främst pga högre amerikanska majslager.

Den globala handeln förväntas öka med 1% till 263 mt, till följd av ökad efterfrågan på kvarnvete och foder. Men en del av foderefterfrågan beräknas skifta tillbaka till majs, och handeln med den grödan förväntas stiga för fjärde året i rad – inklusive en ökad import till Kina – och en ökad konkurrens från majs förväntas begränsa den globala handeln med fodervete. Efter en stark ökning under 2011/12, förväntas inga större förändringar i handeln med korn.

Global prognos

Vi ser i ovanstående tabell, att IGC justerar upp utgående lager. Sammantaget är rapporten alltså ”bearish”.

CME förlänger öppettiderna för spannmåls- och oljeväxt-terminer och optioner. Nuvarande öppettider är från 18:00 – 07:15 och från 9:30 till 13:15 från söndag till måndag, Chicagotid. Från den 14 maj blir öppettiden på söndag till måndag från 17:00 till 16:00 och under måndag till fredag från 18:00 till 16:00. Det är alltså stängt bara två timmar varje dygn. Detta betyder också att det kommer att vara öppet för handel på CBOT när WASDE-rapporterna kommer. Tidigare var det bara Matif som var öppet.

Odlingsväder

UK Met Office förutspådde för drygt en månad sedan en onormalt torr aprilmånad, med allvarliga konsekvenser “…drought impacts in the coming months are virtually inevitable.” Sedan visade det sig att april blev den blötaste aprilmånaden på 100 år. Met Office har gjort sig känt för sina simuleringsmodeller körda genom en superdator som förbrukar lika mycket elektricitet som 1000 normala villor. Även solen har fläckar, som en del ”skeptiker” kanske skulle ha sagt. Så över till andra sidan jorden, till Australiens Met Office: ENSO-förhållandena är fortsatt normala. Southern Oscillation Index (SOI) har hållit sig mellan -7 och -8 den senaste veckan. SOI-värden mellan -8 och +8 indikerar neutrala ENSO-förhållanden.

Odlingsväder - SOI

ENSO går det faktiskt att göra tillförlitliga prognoser på, som sträcker sig upp till sex månader framåt i tiden. Dessa pekar, som vi tidigare sett, på neutrala förhållanden (bra) eller El Niño (bra). I Sydamerika förbereder man sig på att kunna inleda vårbruket om några månader under fuktiga och ideala förhållanden för att skapa en rekordskörd.

Vete

Matifvetet med novemberleverans har som stigit från 170 euro per ton i november till 201.75 euro nu, har tappat momentum i sprisuppgången. Stödet för uppåttrenden ligger nu strax under. Antingen bryts stödet eller så måste uppgången fortsätta. Med så mycket positiva nyheter om väder, stor areal för majs och crop conditions, vore det konstigt om priset fick för sig att stiga ytterligare.

Vore konstigt om vetepriset fick för sig att stiga ytterligare

Nedan ser vi Chicagovetet med leverans i december. Vi skrev för en vecka sedan att det tycks finnas ett tekniskt stöd på 650 cent. Att det nu hållit, kan möjligtvis tolkas som en något ”bullish” indikation.

Chicagovetet med leverans i december

Nedan ser vi hur terminspriserna på Matif och Chicago förändrats den senaste veckan. Det har varit obetydliga förändringar den senaste veckan. Contangot har ökat i Chicagovetet, men på Matif är det nästan ingen förändring alls.

På Matif är det nästan ingen förändring alls

Crop condition för höstvetet i USA, som rapporterades i måndags kväll klockan 22, ligger på 64% good / excellent. Ratings över 60% har (nästan) alltid lett fram till stora skördar.

Crop condition för höstvetet i USA

IGC:s prognos för den globala vete produktionen under 2012/13 justeras ned med 5 mt till 676 mt, ungefär 19 mt lägre än förra årets estimerade rekordproduktion. Prognosen för EU sänks kraftigt på grund av rapporter om värre skador än väntat på Europas grödor som en följd av det kalla vädret i februari och den senaste tidens torka, som samtidigt som den lindras på kontinentens västra delar ökar som ett växande hot för grödorna i öster. Lägre skördar innebär också att prognosen för globala lager i slutet på 2012/13 justeras ned med 2 mt till 206 mt från den historiskt höga nivån 210 mt som förväntas uppnås i slutet på denna säsong.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Tillväxten inom livsmedel, industriell användning och ökat antal vete-baserade etanol anläggningar förväntas uppvägas av en minskad foderanvändning, men den totala globala konsumtionen förväntas endast visa en begränsad nedgång. Efter att ha nått en ny topp om 140 mt under föregående år, kan en minskad import till foder användning komma att minska den globala handeln med vete med ca 5 mt, men mycket kommer att bero på prisnivån för fodervete i förhållande till majs.

Uppskattning för vete år 2012 / 2013

Den senaste prognos för 2012 års veteproduktion i OSS Europa från FAO ligger på 73.7 mt, en nedgång med ca 10 procent från förra årets rekordskörd och under genomsnittet för de senaste fem åren. Detta beror främst på dåliga utsikter för Ukraina, där en skarp nedgång i produktionen av vete väntas reflektera ogynnsamma förhållanden denna säsong: vissa större spannmålsproducerande delar av landet har drabbats hårt av torka sedan sådden förra hösten, samtidigt som utvintring har varit högre än normalt på grund av den stränga kylan i kombination med begränsat snötäcke. De värst drabbade områdena förväntas ersättas med andra grödor under våren. Med en kraftigt förväntad minskning av skördad areal och lägre avkastning förväntas produktionen av vete i Ukraina att uppgå till 14 mt, nästan 40 procent under förra årets rekordskörd och väl under genomsnittet de senaste fem åren.

I Ryssland däremot, pekar de senaste indikationerna på en marginell ökning av produktionen av vete under 2012 till följd av ökad sådd areal som ett svar på fortsatt höga priser. De flesta grödorna i Ryssland skyddades också av ett fullgott snötäcke under vintern. Den utvintring som drabbat vissa grödor förväntas vara genomsnittlig, trots perioder av sträng kyla. Utifrån ett antagande om normala förhållanden under resten av växtsäsongen förväntas produktionen uppgå till 56.8 mt, en ökning med ca 1 procent från förra årets skörd.

I Vitryssland är utsikterna också gynnsamma för årets veteproduktion, där vetet står för en fjärdedel av landets årliga spannmålsproduktion.

I Moldavien är utsikterna för höstvete och korn fortfarande osäkra på grund av torka i vissa delar av landet under hösten och sträng kyla under vintern. Sådden av majs förväntas öka under våren för att kompensera bortfallet av vete.

I Ryssland och Ukraina har exportpriserna på kvarnvete stigit med 13 procent under de senaste 4 månaderna, främst på grund av oro för det torra vädrets påverkan på 2012 års vete grödor i Ukraina. På dessa nuvarande nivåer är priserna fortfarande höga, trots ett fall under förra årets andra halva i samband med 2011 års skörd, och påverkar inhemska priser i importländer inom OSS regionen, i synnerhet Kaukasus-länderna som är starkt beroende av import av spannmål från Ryssland och Ukraina.

Exportpriser på vete - Milling wheat

I OSS Asien är vete den huvudsakliga grödan. Kazakstan är den största producenten och merparten av grödan sås i april och maj. Sådden pågår nu för fullt i de södra regionerna och i mitten av april var 29 procent avklarad. Sådd areal beräknas officiellt till 13 500 hektar, en liten minskning mot föregående års nivå. Den siffran kan dock komma att minska ytterligare på grund av dålig jordfuktighet efter det torra vädret under hösten och otillräcklig med snö under vintern, framförallt i landets viktiga spannmålsproducerande centrala delar och vissa delar i norr, särskilt oblasterna Akmola, Karaganda och Pavlodar. Det slutliga utfallet kommer dock att bero på regn under de kommande månaderna. Minskad sådd i kombination med en återgång till en mer genomsnittlig avkastning efter förra årets höga nivåer, kommer sannolikt att resultera i en betydligt lägre produktion den här säsongen.

Kazakhstan crop calendar

Kazakhstan cereal production

På andra håll i regionen visar tidiga prognoser att, trots en lång vinter, att spannmålsproduktionen kommer att öka från förra årets nivåer i nästan alla länder och särskilt i Armenien där spannmålsproduktionen beräknas bli 13 procent högre. Sammantaget så har spannmålsproduktionen under de senaste åren i Kaukasus länderna (Azerbajdzjan, Armenien och Georgien) fått politiskt stöd och gynnats av relativt goda väderförhållanden men trots detta är länderna starkt beroende av import av spannmål, främst vete.

CIS cereal production - Table

ADAS rapporterar att Storbritanniens vetegrödor överlag är i ”mycket bra skick”, tack vare regnet under april. Svalare temperaturer fick grödornas tillväxt att avta något under samma månad och utvecklingen är nu ”normal” för denna tid på året jämfört med slutet av mars när grödorna låg långt före.

Maltkorn

Novemberkontraktet på maltkorn har fortsatt att inte röra sig mycket. Priset håller sig över 220 euro, en nivå som köpare tidigare tyckt varit ”för billigt”.

Pris på maltkorn - Nov12 - Malting barley

Tillståndet för Storbritanniens höstkorn är mycket bra enligt ADAS och sådden av vårkorn är klart till 96% och ser lovande ut. Nedan ser vi utvecklingen / takten i sådden av vårkorn i Storbritannen. Grön stapel är 2012. Som vi ser såddes det mesta i mars. Det fick sedan en ordentlig rotblöta och lite kallare väder i april.

Utvecklingen / takten i sådden av vårkorn i Storbritannen

Potatis

Potatispriset för leverans nästa år, steg oväntat idag. Den senaste veckan har priset stigit från 14 euro per deciton till 14.70 euro.

Potatispriset för leverans nästa år, steg oväntat idag

Majs

Priset på decembermajs har inte haft någon vidare fart nedåt efter andra besöket uppe på 550 cent. Vi noterar också stigande bottnar, som bildar ett stöd. Igår (onsdag) föll priset stadigt ner mot det här stödet. Det drar ihop sig till ett test av det de närmaste dagarna.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Majspriset corn future december 2012

Den 27 april var sådden till 53% klar, vilket är en ökning från 28% för en vecka sedan.

Diagram över majs - USDA - SEB

Nedan ser vi hur långt sådden nått per i måndags i olika delstater i USA:

Hur långt majs-sådden nått per i måndags i olika delstater i USA

IGC skriver i sin nya rapport att en ökad sådd under 2012 förväntas bidra till att global majsproduktion ökar med 4% till 900 mt. Viktigaste faktorn bakom detta är större skördar i USA och Ukraina, den största producenten utanför USA.

Räknar man in de globala (små) majslagren som förväntas uppgå till 129 mt i slutet på innevarande säsong kan det globala utbudet komma att toppa 1 miljard ton för första gången någonsin, med tillhörande goda exportmöjligheter.

Även med en ökad foderanvändning kommer produktionen att vara tillräcklig för att utöka lagren till 3-års högsta på 135 mt, vilket inkluderar en återhämtning i USA. Ingen större förändring förväntas inom industriell användning på grund av minskad efterfrågan i den amerikanska etanolsektorn. Den globala handeln förväntas öka med 6%.

Estimat på majs (maize) - Produktion 2012 / 2013

Sojabönor

Marknaden testade mycket riktigt 1400 cent igen i veckan som gick. Men därefter föll priserna tillbaka under onsdagen (igår). Priset ligger nu precis på stödlinjen. Om den bryts på nedsidan signaleras att den stigande trenden från botten i december är över. Detta återstår att se bekräftas.

Prisutveckling på sojabönor fram till maj 2012

Sådden går fort framåt i USA. Den 20 april var 12% sått i USA. Förra veckan var det 6%. Vi ser noteringarna i diagrammet nedan som med blå kvadrater. Hittills ser det tidigt och bra ut.

Tabell över sådden av sojabönor i USA

Till följd av ytterligare nedjusteringar i Sydamerika, estimerar IGC den globala produktionen av sojabönor för 2011/12 till 238.4 mt, en minskning med 11% från föregående års rekord. Efter en dramatisk tillväxt under tidigare år, förväntas den globala handeln med sojabönor att minska för andra året i rad, om än marginellt, eftersom ökad export till Asien – framförallt Kina – uppvägs av minskad import från andra länder, inklusive EU. Den globala handeln med sojamjöl förväntas öka med ungefär 1% till en historisk högsta nivå om 57.6 mt. Buenos Aires Grain Exchange har återigen sett över sin prognos för Argentinas produktion av sojabönor. De justerar ned den till 43 mt från förra veckans 44 mt, då torkan tidigare under säsongen har skadat grödorna och därmed minskat avkastningen. Nedan ser vi en tabell med de olika prognosmakarnas prognoser för skördarna i Argentina. USDA ligger nu högt, som vi nämnde förra veckan, och väntas justera ner Sydamerikas skörd, i WASDE-rapporten nästa vecka.

Prognoser för skördarna i Argentina

Raps

Priset på novemberterminen har stabiliserat sig strax under 480 euro per ton. Flera försök har gjorts att pressa priset över 480 euro, men säljare har kommit in varje gång.

Raps - prisutveckling - Nov12

Rapsproduktionen i EU är på väg att falla till ett 6-års lägsta på 17.6 mt under 2012 efter att de svåra väderförhållandena under vintern har skadat grödorna, och på så sätt ökat farhågorna för ett begränsat utbud samt gett priserna på oljeväxten en rejäl skjuts uppåt, enligt StrategieGrains. Den stränga kylan har skadat grödorna i flera EU-länder. Torkan i år samt svängningar i temperaturen under april kan ge upphov till ytterligare problem.

Den genomsnittliga avkastningen för årets skörd beräknas uppgå till 2.95 ton per hektar (2.85 ton 2011), men arealen förväntas falla till ett 6-års lägsta på 6 miljoner hektar, en minskning från 6.8 miljoner hektar förra året. OilWorld justerar också ned sin prognos ytterligare för EU’s raps produktion under 2012 till 18.21 mt mot den tidigare uppskattningen på 18.48 mt och jämfört med 19.1 mt under 2011. Imorgon torsdag lanserar Matif ytterligare en kontraktsmånad, november 2014, på raps. Både futures och optioner noteras.

Gris

Majkontraktet fick inte någon rekyl uppåt, utan fallet utlöste rena panikförsäljningen. Priset har nu på bara två månader fallit från nära 100 cent till 81 cent.

Majkontraktet på gris fick inte någon rekyl uppåt

Nedan ser vi terminspriserna på Eurex i euro per kilo och på CME omräknat till euro per kilo. Vi ser att priserna ligger mycket lägre i USA. Det är framförallt de korta terminskontrakten i USA som fallit. En liten effekt av det amerikanska prisfallet har som vi ser flyttat över till Tyskland och påverkat majkontraktet på Eurex. Ytterligare prisfall i Europa ”borde” följa.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Terminspriserna på gris - Lean hogs

Mjölk

Mjölkpriset föll som för en vecka sedan hade fallit under 16 cent, fortsatte fallet i veckan och har nu temporärt i alla fall, stabiliserats på 15.50 ungefär. Senast betalt för decemberleverans är 15.68 cent per pund. Hittills i år har priset fallit från 17:20 cent till 15.68 cent.

Graf på mjölkpriset - Termin

För några dagar sedan var det en artikel i ATL om ”det höga mjölkpriset”. Det verkar som om dagspressen skriver om saker som hände i marknaden för flera månader sedan. Om några månader kanske vi får läsa en artikel om hur det låga mjölkpriset slagit. Vill man hänga med när det händer och innan andra fattar det, bör man kanske hellre läsa det här veckobrevet.

[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

Disclaimer

The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).

Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.

About SEB

SEB is a public company incorporated in Stockholm, Sweden, with limited liability. It is a participant at major Nordic and other European Regulated Markets and Multilateral Trading Facilities (as well as some non-European equivalent markets) for trading in financial instruments, such as markets operated by NASDAQ OMX, NYSE Euronext, London Stock Exchange, Deutsche Börse, Swiss Exchanges, Turquoise and Chi-X. SEB is authorized and regulated by Finansinspektionen in Sweden; it is authorized and subject to limited regulation by the Financial Services Authority for the conduct of designated investment business in the UK, and is subject to the provisions of relevant regulators in all other jurisdictions where SEB conducts operations. SEB Merchant Banking. All rights reserved.

Analys

Crude oil comment: Balancing act

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Brent crude prices have experienced a decline this week, falling by approximately USD 1.80 per barrel from Monday’s opening, settling at USD 74.80 this morning. This marks one of the lowest price levels of 2025 to date, with an intraday dip reaching USD 74.15 per barrel on February 4th.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB

As highlighted in our previous report, crude oil prices are currently caught in a delicate balance between rising concerns over global demand growth and the potential for supply disruptions. On one side, fears surrounding an escalating trade war, with its negative impact on global growth, are putting downward pressure on the market. The persistent uncertainty surrounding tariffs and trade tensions – particularly between major economies – has raised expectations of a slowdown in business investment and consumer spending, which could dampen oil demand. Consequently, bearish sentiment is gaining traction.

On the other hand, the threat of supply disruptions, particularly from Iran, introduces an element of volatility that could quickly reverse market sentiment. This week, President Trump’s new actions aimed at intensifying pressure on Iran have raised expectations of a significant drop in the country’s oil exports. While such a move was anticipated, it still brings a fresh layer of uncertainty, further complicating the market’s outlook.

In essence, the market is now navigating between concerns about weakening global oil demand due to trade tensions and the possibility of sudden disruptions to Iranian oil supplies.

US Data (see attached data package):
U.S. oil production growth significantly slowed in the first eleven months of 2024, with crude and condensate output averaging 13.2 million barrels per day (b/d) – a modest increase from 12.9 million b/d in the same period in 2023 (+0.3 million b/d). However, this marks a sharp deceleration compared to previous years, where growth in 2023 and 2022 stood at 0.9 million b/d and 0.7 million b/d, respectively.

As global oil prices returned to pre-Ukraine war levels, U.S. producers shifted their focus from expanding output to managing costs. Inflation-adjusted front-month U.S. crude futures averaged USD 76 per barrel in 2024, down from USD 80 in 2023, reducing the incentive for further production increases. In line with this, the number of active oil rigs has also decreased, falling to 491 per week in 2024, down from 549 in 2023.

With OPEC+ partners, including Saudi Arabia, postponing planned production increases, U.S. commercial crude inventories dropped below the ten-year seasonal average by mid-2024. By January 2025, the inventory deficit had widened to 24 million barrels, or -5% below the average.

We anticipate that a further inventory depletion, which, coupled with expected sanctions on rival producers in Russia, Iran, and Venezuela, has driven a modest rise in futures prices so far in 2025.

The latest data from the EIA for the week ending January 31, 2025, presents a mixed picture. U.S. crude oil refinery inputs averaged 15.3 million b/d, a slight increase of 159 thousand b/d from the previous week.

Refinery runs also increased, with utilization partially recovering from the significant decline the prior week, rising back to 84.5% following the winter storm disruption. However, gasoline and distillate production both decreased, with gasoline output averaging 9.2 million b/d and distillates 4.6 million b/d. On the import side, crude oil imports rose by 467 thousand b/d to 6.9 million b/d, while gasoline and distillate imports remained modest.

Of greater significance, commercial crude oil inventories increased more than expected by 8.7 million barrels (API = 5 mb), bringing total crude stockpiles to 423.8 million barrels. Despite this, inventories remain 5% below the five-year average for this time of year. In contrast, distillate (diesel) inventories fell sharply by 5.5 million barrels (API = -7 mb), now standing 12% below the five-year average. Gasoline inventories saw a modest increase of 2.2 million barrels (API = 5.4 mb), slightly above the five-year average. Overall, total commercial petroleum inventories decreased by 2.7 million barrels during the week.

Given this backdrop, we continue to see Brent crude prices balancing between concerns over weaker global oil demand due to trade tensions and the potential for sudden disruptions in Iranian oil supplies. Our forecast for Brent crude at USD 75 per barrel for 2025 remains intact, reflecting this ongoing volatility.

USD DOE Inventories
US Crude and products
Fortsätt läsa

Analys

Crude oill comment: Caught between trade war fears and Iranian supply disruption risk

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Brent turned higher yesterday as Trump ramps up pressure on Iran. Slightly lower this morning. Brent traded as low as USD 74.15/b (-2.4%) yesterday but managed to close with a gain of 0.3% at USD 76.2/b Trump signed action for harder sanctions/pressure towards Iranian oil exports. This morning Brent is trading down 0.3% at USD 76/b. The almost linear downward trend since the recent peak in mid-January seems to have faded a bit with price action now a little more sideways it seems.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

Crude oil caught between trade war fears and Iranian supply disruption risks. Trump tariff chaos and trade war is no good for global growth and oil demand growth. Business investments and consumer spending will likely fall in the face of these highly erratic and growth negative actions. The oil bears naturally crawl out in response. But supply disruptions as so often before can then rapidly and suddenly turn everything around. Yesterday Trump signed actions for harder pressure on Iran with the potential to drive its exports significantly lower. That Trump would try to drive Iranian oil exports lower has been our expectation all along. The oil market is now caught between increasing fears that an escalating trade war will damage global oil demand growth on the one hand and possible sudden disruption of Iranian oil exports.

Longer dated prices offer good buy-in value. At least in a three-year backward-looking perspective. Longer dated prices are pushed down towards the low points over the past three years and offer good buying opportunity for oil consumers in a backward-looking perspective. However, how it is all going to pan out in the end: Trump trade war damaging global growth driving the oil price lower or Trump disrupting Iranian oil exports driving the oil price higher. Or both but with the effect that oil price continues sideways.

Front-month Brent crude in a sharp downward trend since its recent peak in mid-January. Sideways price level in the autumn was around USD 72-73/b with lows down at USD 70/b.

Front-month Brent crude in a sharp downward trend since its recent peak in mid-January.
Source: Bloomberg

Front-month Brent crude is no longer in overbought territory. Challenging support of 50 and 100 dma

Front-month Brent crude is no longer in overbought territory. Challenging support of 50 and 100 dma
Source: Bloomberg

ICE Gasoil swaps. Deferred contracts offer good value for consumers. At least in a three-year backward-looking perspective.

ICE Gasoil swaps. Deferred contracts offer good value for consumers. At least in a three-year backward-looking perspective.
Source: SEB graph and highlights, Bloomberg data
Fortsätt läsa

Analys

The Damocles Sword of OPEC+ hanging over US shale oil producers

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Lower as OPEC+ sticks to plan of production hike while Trump-Tariff-Turmoil creates growth concerns. Brent crude traded up at the start of the day yesterday along with Trump-tariffs hitting Mexico and Canada. These were later called off and Brent ended down 1% at USD 75.96/b. OPEC+ standing firm on its planned 120 kb/d production hike in April also drove it lower. Brent is losing another 1% this morning down to USD 75.2/b. The Trump-Tariff-Turmoil is no good for economic growth. China now hitting back by restricting exports of critical metals. Fear for economic slowdown as a consequence of Trump-Tariffs is the biggest drag on oil today.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

The Damocles Sword of OPEC+. OPEC+ decided yesterday to stick with its plan: to lift production by 120 kb/d every month for 18 months starting April. Again and again, it has pushed the start of the production increase further into the future. It could do it yet again. That will depend on circumstances of 1) Global oil demand growth and 2) Non-OPEC+ supply growth. All oil producers in the world knows that OPEC+ has a 5-6 mb/d of reserve capacity at hand. It wants to return 2-3 mb/d of this reserve to the market to get back to a more normal reserve level. The now increasingly standing threat of OPEC+ to increase production in ”just a couple of months” is hanging over the world’s oil producers like a Damocles Sward. OPEC+ is essentially saying: ”Produce much more and we will do too, and you will get a much lower price”.  

If US shale oil producers embarked on a strong supply growth path heeding calls from Donald Trump for more production and a lower oil price, then OPEC+ would have no other choice than to lift production and let the oil price fall. Trump would get a lower oil price as he wishes for, but he would not get higher US oil production. US shale oil producers would get a lower oil price, lower income and no higher production. US oil production might even fall in the face of a lower oil price with lower price and volume hurting US trade balance as well as producers.

Lower taxes on US oil producers could lead to higher oil production. But no growth = lots of profits. Trump could reduce taxes on US oil production to lower their marginal cost by up to USD 10/b. It could be seen as a 4-year time-limited option to produce more oil at a lower cost as such tax-measures could be reversed by the next president in 4 years. It would be very tempting for them to produce more.

Trump’s energy ambition is boe/d and not b/d and will likely be focused on nat gas and LNG exports. Strong US energy production growth will likely instead be focused on increased natural gas production and a strong rise in US LNG exports. Donald Trump has actually said ”3 m boe/d” growth and not ”3 m b/d” (boe: barrels of oil equivalents). So, some growth in oil and a lot of growth in natural gas production and exports will easily fulfill his target.

Brent crude historical average prices for the 1mth contract and the 60mth contract (5yr) in USD/b and the spread between them. When the market is tight there is a spot premium (orange) on top of the longer dated price. When the market is in surplus there is a discount in the spot price versus the 5yr. We have now had 5 consecutive years with backwardation and spot premiums between USD 11/b and USD 28/b (2022). Now the spot premium to 5yr is at USD 8/b. If market turns to surplus in mid-2025 and inventories starts to rise, then this USD 7/b premium will fall to zero or maybe even turn negative if the surplus is significant. This will depend on global oil demand growth, US shale oil discipline and decisions by OPEC+ in response to that.

Brent crude historical average prices for the 1mth contract and the 60mth contract (5yr) in USD/b and the spread between them.
Source: SEB calculations and graph, Bloomberg data

US production in November averaged 13.3 mb/d and was only 0.33 mb/d above its pre-Covid high in December 2019. Growth over the past 12mths has definitely slowed down.

US production in November averaged 13.3 mb/d and was only 0.33 mb/d above its pre-Covid high in December 2019.
Source: SEB graph, Bloomberg data
Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära