Följ oss

Nyheter

Lägsta elpriset på 15 år

Publicerat

den

Vindkraftverk mot ljus kvällshimmel
Entelios

Rekordvarmt vinterväder med regn och vind får elpriset att rasa. Januari fick de lägsta priserna vi har sett sedan 2005.

Som så ofta tidigare är det vädret som förklarar mycket av prisnedgången. Men den gångna månaden har varit i en klass för sig.

För Norges del har nya värmerekord uppmätts under januari på runt hundra olika platser i landet, på ett stort antal ställen har det satts nederbördsrekord och Oslo har för första gången upplevt en januari helt utan snöfall.

De ovanligt höga temperaturerna har naturligtvis även lett till att vi förbrukar mindre el för uppvärmning. Samtidigt har mycket vind och nederbörd bidragit till att öka kraftproduktionen. På så sätt har det milda och blöta januarivädret bidragit till att pressa ner elpriset.

Priset för januari landade alltså på 24,10 €/MWh i Norden. Detta är en nedgång med hela 35 % från december månad och är under halva priset jämfört med priserna vi såg i januari i fjol. Vi måste faktiskt gå tillbaka ända till 2005 innan vi hittar lägre januaripris än nu 2020.

Som tidigare nämnt är det inte bara värmen och regnet som har gjort januari till en speciell månad i år. Den goda vindkraftsproduktionen har också bidragit.

Norra Sverige är Nordens mest utbyggda område när det gäller vindkraft. Med stor tillgång på vindkraft liksom även vattenkraft har norra Sverige ett enormt elöverskott. Därmed är det föga förvånande att befolkningen här fick de lägsta priserna i januari.

Svag ekonom och virusrädsla

Utöver att vindturbinerna levererar rejält med kraft på marknaden har även förbrukningen av gas och kol varit avsevärt reducerad på grund av de milda temperaturerna. Och när Europa präglas av mindre efterfrågan och välförsedda lager av både kol och gas, faller priserna även dessa på produkter. Kolpriset har fallit med hela 30 % på ett år, medan gaspriset har halverats under samma period.

Förutom milt vinterväder tyngs energimarknaderna även av svaga ekonomiska siffror och en stark oro för en fortsatt spridning av coronaviruset. Både aktiebörser och råvarupriser världen över har upplevt fallande priser de senaste veckorna, i en utveckling där osäkerhet och rädsla ser ut att vara den gemensamma nämnaren.

Låga priser även framöver

Priserna framåt i tid präglas också av ett stort överskott i resursbalansen i Norden och svaga energipriser i Europa. Framtidskontrakten för el i Norden har fallit mellan 20–50 % under januari månad. Marknadsaktörerna prisar nu hela 2020 till ca 22 €/MWh, något som närmar sig de rekordlåga priser vi såg 2015 (21 €/MWh).

Nyheter

Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Publicerat

den

Elstation i närbild

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,

Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.

Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Prognos över efterfrågan på elektricitet i Tyskland
Fortsätt läsa

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära