Följ oss

Nyheter

Ett oljepris på 80 USD per fat i sikte

Publicerat

den

Gammalt oljefat

Ett oljepris på 80 USD per fat är i sikte, det är priset som SEB i sin senaste stora oljerapport spår kommer att gälla 2019. Banken spår ett pris på 55 USD under 2017, 60 USD under 2018 och ett rejält kliv uppåt till 80 USD under 2019. Detta är betydligt högre än både terminskurvan och konsensusestimaten (se graferna i diagrammet nedan).

SEB har analyserat marknaden och ser framför sig att oljemarknaden går från att vara balanserad till att gradvis bli trängre under 2017, en utveckling som spås fortsätta under 2018, för att sedan bli substantiellt trängre under 2019. Det finns ett tak på oljeprisutvecklingen i närtid på grund av att den amerikanska oljeproduktionen (onshore) har fått fart igen, vilket är utöver att det redan finns ett stort lager av olja. Under 2018 ser dock SEB att lagernivåerna kommer att normaliseras och under 2019 bli lägre än vanligt. SEB tror på en stark återkomst för den amerikanska oljeproduktionen men att detta inte är tillräckligt för att väga upp underskottet från resten av producenterna utanför OPEC.

Ny och gammal SEB-prognos för oljepriset

SEB oljeprisprognos för 2017, 2018, 2019

Prognoser och terminspris

Marknadens konsensusprognoser för priset på brentolja är högre än vad det går att köpa oljan till på termin idag. SEB tror dock att priset kommer att bli ännu mycket högre.

Oljeprisprognoser

 

Nyheter

Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Publicerat

den

Elstation i närbild

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,

Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.

Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Prognos över efterfrågan på elektricitet i Tyskland
Fortsätt läsa

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära